Yeni Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınır

Yeni kimlik kartları tüm illerde 2 ocak 2017 tarihi itibari ile dağıtılmaya başlanmıştır. Yeni kimlik kartlarını almak isteyen vatandaşların yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Yeni kimlik kartını alabilmek için öncelikle randevu almak gerekir. Randevu alma işlemlerini ise ister internet sitesi üzerinden isterde telefon üzerinden randevu alınabilir. Ya da nüfüs müdürlüğüne gidilerek yeni kimlik kartını alabilmek adına başvuru yapılabilir. Nüfüs müdürlüklerinden çok aşırı yoğunluk olduğu için telefon veya internet üzerinden randevu alarak gitmekte faydalı olacaktır. İnternet üzerinden randevu almak için e- kimlik internet sitesi üzerinden işlemler yapılmaktadır. Telefon üzerinden randevu almak için ise 199 numaralı çağrı hattını arayarak gerekli işlemler gerçekleştirilir.

Yeni Kimlik Kartı İçin Gerekli Belgeler

Yeni kimlik kartı randevusu alındıktan sonra gerekli evrakların randevu gününe kadar hazır olması gerekmektedir.
Kişinin kimliğini tespit edilmesi amacıyla nüfüs cüzdanı, sürücü belgesi veya aile cüzdanı gibi belgelerden birinin olması gereklidir.
Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan bir resim gereklidir. Bu resmin ise biyometrik olması gerekir, olmaz ise başvuru red edilir.Bütün işlemleri tekrar etmek zorunda bırakılır.

E- Kimlik Sitesi Üzerinden Yeni Kimlik Başvurusu

Öncelikle e- kimlik sitesine giriş yapılarak, kişinin kimlik bilgilerinin doldurulması istenecektir. Bu aşamada kendiniz için mi yoksa ailenizden biri için mi yeni kimlik kartı başvurusu yapacağınızı belirlemeniz gerekir.Yeni kimlik kartı başvurusunu ise aileniz dışında başkası için randevu almanız imkansızdır. Gerekli alanlar doldurulduktan sonra yeni kimlik kartınızı hangi nüfüs müdürlüğünden almak istediğiniz bölge seçilir. İstenilen nüfüs müdürlüğü seçilebilir. Yeni kimlik kartını ise sadece seçmiş olduğunuz nüfüs müdürlüğünden almanız gerekir.
Bu bilgilerde doldurulduktan sonra randevuyu doğrulamak için randevu özeti kontrol edilmelidir. Kontrolden sonra ise doğruluğunu onaylamak ve kaydetmek gerekir. Yeni kimlik kartları Ankara‘ da üretildiği için size ulaşması biraz zaman alacaktır. Randevu işlemlerini ne kadar erken yapılır ise yeni kimlik kartlarına ulaşmak o kadar az zaman alacaktır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri