Yatırımcı Sunumu Nedir, Ne İşe Yarar

İşin mali yük tarafını üstlenerek yatırım yapan kişiye yatırımcı denir. Yatırımcının belli bir miktar koyarak yaptığı işe ya da davranışa da yatırım denir. Ancak her fikre yatırım yapılmaz. Yeni özellikle de yeni fikre ihtiyacı olan ya da bu işe yarayacak olan fikre de yatırım yapılabiliyor. Tabi bu fikirlerin sahipleri kendi sunumlarını da yapabilir.

Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Yatırımcı sunumlarında genellikle 10/20/30 kuralı uygulanır. Yani bunun anlamı 10 slayt, 20 dakika ve 30 yazı boyutu olarak da adlandırılır. Sunumu hazırlarken mutlaka temiz, çok fazla detaya girmeden ve derli toplu olmadan bir yapıda yapmak gerekir. Yazı stilleri ise her zaman dikkat çeken ilk noktalar arasında yer alıyor. Bu tamamen dinleyicinin daha iyi anlaması ve takip etmesi içindir. Sunumda özellikle belirtilmek istenen ya da anlaşılması gereken bir yer var ise mutlaka altı çizilerek ilgi çekici hale getirilmelidir.

Yatırımcı sunumunda mutlaka tutarlılık, takım hali, organizasyonluk, eylem çağrısı, çözümcü sunumlar, pazarlama planı, fırsat ya da çözüm önerileri, iş planı, iş modeli, yatırım ihtiyacı ve hedef kitle gibi belli başlı konular olmalıdır. Bu başlıklar altında toplanarak yapılan yatırımcı sunumları hem hedef kitleye ulaşma aşamasında başarılı olacak hem de yatırımın amacını anlatacaktır. En önemlilerden biri de yatırımcı sunumunu anlatırken heyecana kapılmamak ve kendini kontrol edebilme yeteneğidir.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri