Varant Nedir Özellikleri Nelerdir

Hisse senedi piyasalarında yatırımcılara küçük sermaye ile işlem yapabilmeyi sağlayan yatırım araçlarına varant denilmektedir. Kısa ya da uzun vadeli olarak işlemler yapılabilir. Elinde varant bulunduran yatırımcılara önceden bildirilen bir tarihte ve fiyat aralığında alım-satım yapma hakkı verilir. Varant alan yatırımcı elde ettiği sermaye karşılığında ise bir varlık alamaz. Sadece alım-satım yapma hakkına sahip olmaktadır.

Özellikleri

Varant sahibi yatırımcı önceden belirlenmiş bir işlemi gerçekleştirme hakkına sahip olduğu için yatırımın gerçekleştirilmesi açısından yükümlülük verme zorunluluğu yoktur.

İlk etapta belirlenmiş bir fiyat ve vade süresi bulunmaktadır. Belirlenen tarih geldiğinde yine belirlenmiş olan fiyat üzerinden işlem gerçekleştirmek eğer yatırımcıya kâr sağlayacaksa dönüşüm gerçekleştirilebilir.

Alım hakkına alım varantı, satım hakkına ise satım varantı adı verilmektedir.

Vade sonuna kadar kullanım hakkı sağlayan varanta Amerikan tipi varant adı verilmektedir. Bunun yanında sadece vade sonlarında kullanım hakkı veren varantlarda bulunur. Bunlara ise Avrupa tipi varantlar denir.

Açığa satış ve ödünç işlemlerinde varant kullanılamaz ve kısa pozisyonlar için alınamaz.

Yatırımcı yükümlülüğü bulunmadığı için teminata da gerek yoktur.

Kaydi teslimat ve nakdi uzlaşı söz konusu olmaktadır.

Hak karşılığı olarak işlem görmektedir.

Varant ve özellikleri hakkında detaylı bilgiler sizlerle paylaştık. Eğer iyi bir yatırımcıysanız varant kullanımı sizler için kâr sağlayabilir. Borsacıların sıklıkla kullandığı bir terim olarak varantın özelliklerine ayrıca aracı kurumunuz tarafından da ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri