SSK Primlerinin Geri Alınması

Çalışma hayatına son veren ya da farklı bir sebepten dolayı ara veren kişilerin bazen SGK’ya ödenen primlerin geri alınması için bir takım işlemler yaptığı görülmektedir. Böyle bir durumda SSK primleri toptan geri alınabilir mi sorusu gündeme gelmektedir. 5510 sayılı yasa ile düzenlenen ve kamuoyu tarafından toptan ödeme olarak bilinen bu konu, gerekli şartların oluşturulması halinde kendisine ait SSK primlerini geri alabilme şansına sahip olmaktadır. İadesi talep edilen bu primler yine ilgili yasal düzenleme kapsamında ele alınmaktadır. Ülkemizde yasalaşmış sigorta sistemleri bulunduğundan dolayı, kişilerin kazançları üzerinden kesintiler yapılmaktadır ve bu kesintilere SGK primleri adı verilir ve bu şekilde birikmektedir. Bu primler aynı zamanda kişinin SGK’dan yardım ve diğer alacaklarının tahsilinde kullanılabilmektedir.

Kriterler;

GSS Primleri için: Bu primlerin geri alınması mümkün değildir.
Kısa Vadeli Sigorta Kolları İçin: Yaşlılık aylığı almaya hak kazanan kişiler bu primleri de toplu olarak geri alamaz. Yaşlılık ya da malullük kapsamında gerekli koşullar sağlanmıyorsa SSK primlerinin toptan geri alınması sağlanabilir. Geri alınan primler tekrar iade edilerek emeklilik işlemleri de başlatılabilir.
İsteğe Bağlı Sigortalılık için: Yasa ve SGK’nın genelgesinde yer alan maddeye göre aylık bağlanmamış kişiler bu primleri geri alabilir.
Bu maddelerdeki kriterlere istinaden SGK’ya başvurabilir ve birikmiş primleriniz için geri iade talebinizi oluşturarak birikmiş primlerin alınması sağlanabilir.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri