Senetle Para Veren Kuyumcular

Günümüzde tefecilikle uğraşan kişilerin yine bir takım uygulamalarla var olduğunu biliyoruz. Bu anlamda senetle para veren kuyumcular, senetle borç veren şirketler kısacası tefeciler gibi vicdansız bir hâle bürünebilmektedir.

Senetle borç para veren kuyumcular da bir nevi tefeci sayılmaktadır. Kredi kartınıza taksit yaparak para verebilir ya da sağlam teminatlarınızın üzerinden de sizlere nakit para verebilirler. Bu teminatları da ipotek aracılığı ile güvence altına alan kuyumcular bir nevi tefeci rolü üstlenerek hayatınızda önemli bir yere sahip olurlar.

Tefecilik borç para adı altında başlayan ve faiziyle borcun geri alınmasıdır. Tefecilik bir suç unsurudur. Senetle borç para arayan kişilerde bir nevi bu suça ortak olmakta ve hatalı bir davranış yapmaktadır. Anlık olarak ihtiyaç duyulan paranın bulunması için yapılan bu işlemlerde kuyumcu büyük kâr elde etmektedir. Hiçbir tefeci faizsiz borç vermez. Anaparanın yanında faizleri de borcunuzun üzerine ekler ve o şekilde sizden tahsil eder. Eğer kendinize ait bir ev ya da arabanız var ise bunu ipotek ederek, borcun ödenmemesine karşın kendini garanti altına alır. Daha sonra ödeme yapamadığınız durumlarda başınızı ağrıtarak mal varlığınıza el koyabilirler. Günümüzde halâ geçerli olan bu sistem sayesinde birçok insan mağdur olmaktadır. Bu konuda net olup, kuyumculardan senet karşılığı para talep edilmemelidir. Daha sonra yaşanacak olan olaylar sizleri fazlasıyla üzebilir.

Yazar hakkında

Ekonomist

Yorumlar

Bir yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri