Mobil Cüzdan Nedir, Faydaları Nelerdir

Gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bu gelişmelerle birlikte hayatımıza giren mobil cüzdan nedir ? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır ?

NFC Standartları

Mobil cüzdanın mantığını anlayabilmek için öncelikle temassız sistem teknolojisinin ne olduğunu bilmekte fayda var. Yeni nesil NFC (Near Field Communication) yani “Yakın Alan İletişimi”, cihazların yakın mesafede iletişim kurabilmesini sağlıyor. Nokia, NXP ve Sony işbirliği ile ortaya çıkan NFC teknolojisi birçok kolaylık sağlamakta. NFC, temassız sistemlerin standart hale getirilmesine verilen bir isim; Mobil cihazlarda, bilgisayar, TV vs. ürünlerde temassız teknolojinin kullanılmasına yönelik bir standart. NFC ile birlikte pek çok uygulama hayatımıza girmiş durumda. Örneğin bir film afişi gördüğünüzde NFC etiketi varsa, telefonunuzda içerik bilgisi görüntüleyebilirsiniz. Aynı şekilde uygun şartlarda bilet almak da mümkün olabilir.

Mobil Cüzdan Nedir

Dijital ortamda bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmek günümüz dünyasında artık çok kolay. Artık ATM kuyruklarında sıra beklemiyoruz, şubelerden yapılan pek çok işlemi tek tıkla gerçekleştirebiliyoruz. Mobil cüzdan bu tip kolaylıklardan biri. Telefona uygulamayı indiriyor ve banka hesaplarınızı tanımlıyorsunuz. Daha sonra kredi veya banka kartlarınızı taşımak zorunda olmadan, ödemelerinizi, para transferlerinizi telefonunuz üzerinden yapabilirsiniz.

Mobil Cüzdanın Faydaları

Mobil cüzdan ile kolaylıkla harcama takibi yapabilirsiniz, böylece ipin ucunu kaçırıp ekstreler geldiğinde şaşkına dönmezsiniz. Uygulamaların genelinde son ödeme tarihlerinden hesap kesim tarihlerine pek çok şeye kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Mobil cüzdanı diğer uygulamalardan ayıran en önemli avantajı ise ödeme yapabiliyor olmanız. Bu noktada Yapı Kredi’nin Mobil Cüzdan uygulamasını örnekleyelim. Öncelikle uygulamayı açıp telefonunuzdaki NFC özelliğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Eğer alışverişiniz 50 TL altında ise ve POS cihazı temassız özelliği destekliyorsa yapmanız gereken tek şey telefonunuzu POS’a yaklaştırmak. Bu işlem için şifre bile gerekmiyor. Ama eğer 50 TL ve üzeri bir alışveriş gerçekleştirdiyseniz şifre girmeniz gerekecek. Kart taşıma, düşürme dertleri olmadan en kolay yöntemin mobil cüzdan olduğunu söylemek mümkün. Yapıkredi Mobil Cüzdan uygulamasından örneklemeye devam edecek olursak; diğer özellikleri de kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Mobil cüzdan üzerinden kampanya takibi yapabiliyorsunuz. Fırsatların kapış kapış tüketildiği bu dönemlerde kampanyaların elimizin altında olması bir avantaj. Kredi kartı bilgilerinizi görüntüleyebilmenize olanak tanıyan mobil cüzdan, güncel borç bilgilerinizin her daim yanınızda olmasını sağlıyor. Böylelikle gündelik hayat telaşında unutabildiğiniz borçlarınız da gözünüzün önünde oluyor. Ayrıca bu uygulamaya alışveriş merkezlerinin yer aldığı bir bölümde eklenmiş. Size yakın alışveriş merkezlerini bulmak için ekstra bir arama yapmanız gerekmiyor, ona da mobil cüzdan uygulamasından ulaşabilirsiniz.
Telefonunuz NFC destekli ise Mobil Cüzdanı kullanmaya başlamak için yapmanız gereken tek şey uygulamayı indirmek.

İşlemlerin oldukça kolay ve hızlı yapılabilmesine olanak tanıyan mobil cüzdan uygulaması, gelecek yıllarda daha da geliştirilip hepimizin cebinde yer edinecek gibi gözüküyor.

Kaynakça:
* www.yapikredi.com.tr
* www.chip.com.tr
* www.kredinotu.com

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri