Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Kredili mevduat hesabı, bankada mevcut olan herhangi mevduat hesabıyla ilişkilendirilerek müşterilerin kullanımına sunulan kredi türüdür. Kredili mevduat hesabı; ek hesap, esnek hesap ve avans hesabı gibi isimlerle de bilinir. Kredili mevduat hesabı, mevduat hesabında para kalmamış olsa bile belirli bir miktarda para kullanımına olanak tanımaktadır. Bankalar bu hesabın kullanımı için, özellikle maaş müşterilerine teşvik edici seçenekler sunmaktadır.

Bu hesaptan para çekimi yapıldığı zaman daha düşük faiz ile ödeme yapılan kredi kartı nakit avansına göre daha uygun olmaktadır. Bu nedenle çoğu insan kredili mevduat hesabı kullanarak para çekme işlemi yapmaktadır. Öncelikle bu hesaptan para çekildiği zaman, borcun zamanında ödenmesine özen gösterilmelidir. Çünkü bankalar, bu hesaptan çekilen paranın geri ödenmesinin aksaması ve gecikmesi durumunda kredi kartı gecikmelerinde tanındığı gibi esnek bir süre tanımadan yasal işlemlere başvurmaktadır. Hatta eğer kredi kartına sahip ise onlara da bloke konulmaktadır. Bu sebeple hesaptan kullanılan para, belirlenen tarihte anında ödemelidir. Yoksa zarara giren kendisi olacaktır.

Kredili mevduat hesabından para çekmek için önceden bir işlem yapmaya gerek yoktur. Bu hesaptan para çekerken nereden çekiyorsanız size yazılı bir uyarı görünecektir. Siz de kabul ederek devam edeceksiniz ve kredili mevduat hesabından para kullanmış bulunacaksınız. Böylelikle pek çok parasal sıkıntınızı kredili mevduat hesabı sayesinde gidermiş olacaksınız.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri