Kredide Hayat Sigortası

Herhangi bir sigorta sahibi olmak istediğinizde faiz ya da dosya masraflarının yanı sıra başvurduğunuz banka size bir takım sigortaları yapmak zorunda olduğunuzu belirtir ve bu işlemin gerçekleşmemesi dolayısıyla krediden faydalanamayacağınızı söyleyebilir. Bu durum kredilerin sayıları ve türlerine göre de değişmektedir. Bu krediler arasında en öne çıkan hayat kredisi, kredi türü fark etmeksizin tüm kredi başvurularınızda karşınıza çıkmaktadır. Öyleyse bu sigortayı yaptırmak gerçekten de söylenildiği gibi zorunlu mu ya da bu sigorta ne işe yarıyor? Sigorta yaptırıldıktan sonra ödenmesi gereken ücret nedir? Bu soruların cevaplarına yönelik bilgilerimizi şimdi sizlere aktarıyoruz.
Konut kredisi alırken DASK, konut sigortası ve bunun yanında hayat sigortası aynı anda sizlere sunulur ve ihtiyaç kredisi almak isterken sadece hayat sigortası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yani konut kredisi alırken karşılaştığınız paketlere benzer ayrı bir teklif ile taşıt kredisi alırken de hayat sigortasıyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin taşıt kredisi alırken anı zamanda sizden kasko, zorunlu trafik sigortası ve hayat sigortası yaptırmanız istenecektir. Bu paketlerde bulunan sigortaların aynı zamanda devlet denetiminden de geçirilebileceği unutulmamalıdır. Fakat hayat sigortası için bir ön koşul söz konusu değildir. Bankalar tarafından bu sigorta çeşidinin her fırsatta önünüze koyulması onlar için bir ödeme garantisidir. Bu yüzden dilerseniz bu sigortayı yaptırabilirsiniz. Ama unutmamalısınız ki bu sigortanın yapılma gibi bir zorunluluğu yoktur.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri