Kredi ve Kredi Kartı Borcu olan Kişiler Yurtdışına Çıkabilir mi?

Maddi sıkıntılar sebebiyle ödenemeyen kredi ve kredi kart borçları birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu borçlar ödenmediği zaman idari ve kanuni takibe düşerek yasal işlemlere maruz kalabilirsiniz.
Bu takiplerin sonucunda akla gelen farklı bir soru daha var. Kredi ve Kredi Kartı Borcu olan Kişiler Yurtdışına Çıkabilir mi sorusu herkesin merak ettiği sorulardan biridir. Borçlarınızdan dolayı yurt dışına çıkma özgürlüğünüz elbette kısıtlanamaz. Hiçbir banka sizin yurtdışına çıkma ya da çıkmama gibi durumlarınızı etkileme hakkına da sahip değildir. Eski dönemlerde kanunlara göre kanuni takip işlemi başlatılan borçlular için yurtdışı yasağı uygulaması bulunmaktaydı. Fakat bu durumun insanların seyahat özgürlüğünü kısıtladığı görüşü ortaya atıldı ve yeni kanunlarla düzenlendi. Artık kanuni takipte olan kişiler yurt dışına çıkabilmektedir.
Kredi kartı borcu birçok kişide bulunmaktadır. Çünkü insanlar sürekli olarak harcama yapar ve bankalara borçlanır. Böyle durumlarda bankaların bu kişilere yurt dışı yasağı koyma gibi bir yetkisi olmamalıdır çünkü bankaların çalışma politikasına aykırı bir durumdur. Bankalar kredi kart harcamaları için teşviklerde bulunduğundan, tüketici ile yaptığı sözleşmede böyle bir ibarenin koyulması da imaj bakımından oldukça kötü bir izlenim yaratabilir. Bu anlamda kredi kartı borcunuzdan dolayı ne banka ne de devlet, kişilerin seyahat etme özgürlüğüne müdahale edemez. Bu sebeplerden dolayı yurt dışına çıkmama gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri