Kredi Kullanırken Yapılan Hatalar

Bazen ihtiyaç kredisi kullanmak o anlık bir kurtuluş olabilir. Acil nakit ihtiyaçlarınız için ihtiyaç (tüketici) kredisi, doğru bir tercih olabilir ama yanlış zamanlarda ve şekillerde kullanılan bu kredi sizi zor duruma da düşürebilir. O nedenle uzak durmanız ve dikkat etmeniz gereken durumlar önem taşımaktadır. İşte o durumlar;

Öncelikle uzun vadeli kredileri mümkün olduğunca tercih etmemelisiniz. Çünkü vadesi ne kadar uzarsa geri ödeyeceğiniz tutar da o kadar büyüyecektir. Bu nedenle olabildiğince kısa vadeli kredi kullanmayı tercih etmelisiniz.

İhtiyacınızdan fazla miktarda kredi çekmek oldukça yanlış bir davranıştır. Öyle ki ne kadar fazla kredi alırsanız, bu oranda üzerine faiz konularak size geri dönüş olacaktır. İhtiyacınızdan çok miktarda kredi almak, sizi doğrudan bir borç batağına sürükleyebilir.

Aynı anda pek çok bankaya kredi başvurusu yapmak sakıncalıdır. Birden fazla bankaya aynı anda başvurmanız durumunda, bankalar şüpheli işlem olarak algılar ve size kredi vermeyi reddedebilirler. Bankalardan aldığınız her olumsuz yanıt ise kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Bankadaki görevliler kredi belgelerini kendileri doldurarak sizden sadece imzalamanızı isterler. İmzalanan evraklardaki bilgilerin evraklara imza atmadan önce dikkatlice okunması gereklidir. İmzaladığınız bu evraklarda ödeme planınızdan, ödeyeceğiniz miktara kadar pek çok önemli ayrıntı yer alırken ayrıca ödemelerin aksaması durumunda karşılacağınız yaptırımlarda söz konusudur.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri