Kredi Kartıyla Ek Kart Arasındaki Farklar

Günümüzde kredi kartı kullanımı o kadar çok arttı ki, asıl kredi kartlarının yanı sıra bir de ek kartlar kullanılmaya başlandı. Hızla artan kredi kartı kullanımının altında ise şüphesiz taksit yaptırma özelliği, ödeme erteleme ya da nakit para taşımaya gerek kalmama gibi çok sayıda neden yatıyor. Bunlar kullanıcılar için olumlu yanları olarak gözükse de kredi kartı kullanımının olumsuz etkileri de bulunuyor. Ancak bilinçli bir şekilde kullanılan kredi kartının olumsuz etkisi bulunmuyor.

Kredi Kartına Bağlı Olarak Çıkartılıyor

Kredi kartlarının yanı sıra bir de ek kartlar bulunuyor. Ek kart, kredi kartının asıl sahibinin yakınlarına verilen ve tamamen asıl kredi kartına bağlı olarak çıkartılan bir karttır. Ek kartın limiti de asıl karta bağlı olduğu için harcamalar buna göre yapılmalıdır. Genellikle ek kartları, kredi kartının sahibinin eşine ya da çocuklarına verilir.

Kredi Kartı İle Ek Kartın Farkı

Bu iki kart arasındaki fark birinin diğerine bağımlı olmasından kaynaklanıyor. Ek kartı çıkartabilmek için de yaş sınırının 18 olması gerekiyor. Bir diğer fark da ek kartın kısıtlı bir şekilde işlem yapabilmesinden kaynaklanıyor. Ek kartın şifresi unutulduğu zaman ya da yenisi istendiği zaman da mutlaka asıl kart sahibinin işlemleri yapması gerekiyor. Tabi asıl kredi kartı sahibinin isteğine göre, ek kartın kullanım alanları da kısıtlanabiliyor.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri