Kredi Kartı ve Ek Kart Arasındaki Farklar

Gelişen ekonomilerle beraber artan kredi kartı kullanımı da ülkemizde kendini iyiden iyiye hissettirmektedir. Hızla artan kredi kartı kullanımının altında yatan sebeplerden biri de beraberinde pek çok kolaylığı getirmiş olmasıdır. Taksitli alışverişler, ödemelerde erteleme fırsatları ve nakit para taşımaya gerek kalmaması bu kolaylıklardan bazılarıdır. Sadece olumlu yanlarıyla değil olumsuz yanlarıyla da dikkat çeken kredi kartlarının bilinçsizce kullanımı sonucunda farklı sorunlarda meydana gelmektedir.
Kredi kartlarına bağlı olarak bir de ek kartlar bulunmaktadır. Kredi kartına bağlı olarak çıkarılabilen bu kartların kullanımı da pratiktir. Bu kartlar arasında bulunan farklardan biri, kredi kartına bağlı olması ve özellikleri bakımından biraz daha kısıtlı olmasıdır. EK kart çıkarmak isteyenler ilgili bankaya başvurarak ve 18 yaşını doldurmaları karşılığında işlem yapabilirler. Özellikle aile üyeleri çocukları için bu kartları çıkarabilmektedir. Kredi kartı gibi yoğun işlemlerin yapılmadı ek kartlar da kullanım yaşı oldukça düşük olduğu için birçok kısıtlamayı da beraberinde getirmiştir. Yasal sahibi tarafından çıkarılabilen ve şifre unutma ya da kaybetme gibi durumlarda yine yasal sahibinin devreye girmesi gerektiği ek kartların kullanımı daha kolay olmaktadır.
Genel anlamda hesap kartı adı da verilen ek kartlara para yükleme işlemi yapıldıktan sonra istenilen her yerde kullanılabilir. Bazı durumlarda kullanım alanları da kısıtlı olabilmektedir. Yine de yanında para taşımak isteyemeyenler için oldukça caziptir.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri