Kredi Kartı Sahiplerinin Sıkça Yaptığı 7 Hata

Kredi kartı mağdurları günümüzde bir hayli fazladır. Bu mağduriyetlerin asıl nedeni kullanıcıların bilinçsiz tüketimleridir. Kredi kartı sahiplerinin sıkça yaptığı 7 hatanın başında borcun zamanında ödenmemesi gelmektedir. Kartlar ihtiyaçlar dahilinde kullanıldığı takdirde kredi kartı hayatı kolaylaştırmaktadır. Peki, kredi kartı sahiplerinin sıkça yaptığı 7 hata nedir?

İhtiyaç Olmadığı Halde Kart Kullanmak

Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük hata ihtiyaç olmadığı halde kart kullanımıdır. Özellikle, banka ısrarlarına dayanamayan tüketiciler büyük hataya düşmektedir. Cüzdanda 3, 4 tane kart taşımanın hiçbir anlamı yoktur. Orta gelirli bir vatandaş için tek kart yeterli olacaktır. Ayrıca, her karta yıl sonunda kullanım ücreti ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Borcu Eksik Yatırmak

Kredi kartı borcunu eksik yatırmak kart kullanımında yapılan hataların başında gelmektedir. Nakit çekmek ve ödemekte zorluk yaşayacak kadar harcama yapmak kullanıcıları zor duruma düşürmektedir. Borç eksik yatırılınca, faiz işlediği unutulmamalıdır. Hal böyle olunca borç sürekli olarak katlanacaktır.

Kart Sürprizlerine Karşı Uyanık Olun

Bankaların bazı sözleşmelerinde kredi kartı koşulu bulunmaktadır. Bu nedenle, sözleşmeler tamamen okunmadan imzalanmamalıdır. Birgün kapı çalar ve kargo şirketi elinize ansızın bir kredi kartı tutuşturabilir. Bu gibi durumlarda banka ile iletişime geçilerek, kartın iptal ettirilmesi gerekmektedir.

Kart Sigortaları

Bankalardan kart alınırken, kimi durumlarda kart sigortası yapılmaktadır. Sigorta olup olmadığı özellikle sorulmalıdır. Çünkü karttan sigorta bedeli de kesilmektedir.

Faiz Oranlarına Dikkat Edin

Kredi kartı alınmadan önce, faiz oranları iyice araştırılmalıdır. Aksi takdirde borçlarla uğraşmak kullanıcıların belini bükebilir.

Sözleşmeleri Dikkatli Okuyun

İmzalanan kredi kartı sözleşmeleri dikkatlice okunmalıdır. Bankalar kredi kartı verirken sözleşme imzalatmaktadır. Daha sonra olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına, sözleşme başından itibaren okunmalıdır.

Kredi Kartını Kırmak

Kredi kartı borçları kimi zaman canımıza tak edebilir. Böyle durumlarda kartı kırıp atmak isteriz. Hatta çoğu insan bu şekilde bir tavır sergilemektedir. Ancak kartı kırıp atmak çözüm değil, bir başka sorunun başlangıcıdır. Kısacası kartı kırınca borçtan kurtulmuş olmuyorsunuz. Borcunuzu ödedikten sonra kartı kırsanız dahi, aylar sonra borçla karşılaşabilirsiniz. Çünkü kartın iptali için yalnızca banka işlemi gereklidir.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri