Kira Gelir Beyanı Nasıl Yapılır

Gayrimenkul sermaye iradına konu olan hak ya da mal kiralayanlar Gelir Vergisi Kanunu’nun 94’üncü maddesinde sayılan kurum ve kuruluşlar ile kişi, kira ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapmak zorundadır. Kiracı olan kişi, yapılan kira ödemelerinin brüt tutarı üzerinden % 20 oranında gelir vergisi kesintisi yapmak zorunda olmuştur. Tabi yıllık kira beyannamesine konu olan bazı harcamalar da indirime konu oluyor. Sigorta şirketlerine ödenen primler başta olmak üzere, eğitim ve sağlık harcamalar ile bağışların yer aldığı harcamalar beyannamede gider olarak da gösterilebiliyor.

İstisna Tutar Hesaplanıyor

Her yıl değişim gösterebilen kira gelirlerinin istisna tutarları belli oluyor. Örneğin 2016 yılı için kira gelir istisna tutarı 3 bin 800 TL olarak belirlenmişti. Buna göre kira gelirinin toplamı 3 bin 800 TL’nin altında olanlar kira beyanı vermiyor ve vergiden sorumlu olmuyor. Tabi yıllık kira geliri 3 bin 800 TL’yi aşanlar da kira beyanı vermek zorunda kalıyor ve vergi ödüyor.

Kira Beyanı Hesaplama

Kira gelir beyanı ödeyecek olan kişinin toplam gider tutarının vergiye tabi olan hasılata isabet eden kısmını hesaplaması gerekiyor. Daha sonra da vergiye tabi olan hasılat tutarı çıkartılıyor. Kira vergisi 2 taksit şeklinde de ödenebiliyor. Kira gelir vergisini direk olarak ödemek isteyen kişiler mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine, tahsile yetkili banka şubesine ya da diğer vergi dairelerine ödeyebiliyor.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri