Kasko Nedir ve Neden Yapılır

Kasko, herkesin duyduğu bir terim olmasına rağmen çoğu insan içeriğini bilmemekte ya da zorunlu trafik sigortası ile karıştırmaktadır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; kasko ile zorunlu trafik sigortası birbirinden bağımsız kavramlardır. Zorunlu trafik sigortası isminden de anlaşılacağı gibi zorunlu olmasına rağmen, kasko da bir zorunluluk yoktur. Kasko yaptırıp yaptırmamak tamamı ile sürücülerin kendi inisiyatiflerine bırakılmıştır. Peki kasko nedir ve neden yapılır?

Kaskonun yaptırılmasını gerektiren faktörlerin başında, kaskonun araçlara dair teminat sağlaması gelmektedir. Trafik sigortası aracımızın başına gelen çalınma, yanma gibi olumsuz durumlarda zararı karşılamamaktadır. Ancak kasko, aracımıza başka bir araç çarptığında, araç çalındığında zararı ödemektedir. Kaskonun kapasitesi genişletilebilmektedir. Aracı tamamen güvence altına almak sürücülerin elindedir. Dolayısıyla trafik sigortasının sağlamadığı imkanları sunduğunu söylemek gerekmektedir. Kısacası araç sahibinin çıkarlarını güvence altına alan sigorta türü olduğu söylenebilir.

Kasko Niçin Tercih Edilmeli?

“Kaza geliyorum” demez. Dolayısıyla ne zaman, nerede aracımızın başına ne geleceği belli değildir. Biz kurallara uyan bir sürücü olsak dahi, diğer sürücülerin hataları sonucu kazaya karışabiliriz. Ya da evimizde uyurken aracımız çalınabilir, terör örgütü yandaşları tarafından kundaklanabilir. Bu gibi tehlikelere karşı önlem almak adına çoğu sürücü kasko yaptırmayı tercih etmektedir. Kasko nedir ve neden yapılır? sorusunun en güzel cevabı ise kaskonun kaza risklerine ek olarak diğer tehditleri de önlemesidir.

Araçlar yalnızca kaza tehdidi altında değildir. Bunlara ek olarak yanma, çalınma ya da çevresel tehditler altındadır. Bu noktada trafik sigortası yetersiz kalmaktayken, kasko araç sahiplerine güvence sunmaktadır. Kaskonun güvence sınırlarını genişletme imkanı da bulunmaktadır. Hatta bazı durumlarda araç sahiplerinin tedavi masrafları kasko tarafından karşılanmaktadır. Kaskoyu çekici kılan faktörlerin başında ise bu öncelik bulunmaktadır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri