Kambiyo Senedi Nedir?

Türk Ticaret Hukuku’nda kıymetli evraklar kategorisinde yer alan ve maddi değeri bulunan senetlere Kambiyo senedi adı verilmektedir. Çek, bono ve poliçelerden oluşan Kambiyo senedi üzerine pek çok kıymetli evrak bulunmaktadır. Ayrıca Kambiyo Senetlerini öteki kıymetli varlıklardan ayıran temel özelliği devredilerek başkasına verilebilmesi yani tedavül edilebilmesidir.
Özellikleri
Kambiyo Senedinin tanımından bahsettikten sonra özelliklerine bakmakta fayda var;
Uluslararası geçerliliğe sahiptir.
Borç ilişkisi kürara ve alacak hakkını içerir.
Ödeneceği zamanlarda ibraz edilmesi gerekmektedir.
Senedin imzalanması, borçluluk durumunu beraberinde getirir.
Kambiyo senedinin özelliklerinden bahsettikten sonra şimdi de Kambiyo senetlerinin çeşitlerini kontrol etmemiz gerekiyor. Poliçe, bono ve çek olarak 3 sınıfta incelenen Kambiyo senetlerinin bilinen tanımları da aşağıda yer almaktadır.

Poliçe: Kısaca adlandıracak olursak, bir kişinin emrine verilen poliçe öteki kişi için verilmiş olan ödeme yetkisini kapsar. Poliçelerde 3 taraflı ilişki durumu söz konusudur. Alacaklı olan ve senedi düzenleyen kişi, alacaklı olduğu kişiye senedi teslim eder ve aradan çekilir. Diğer alacaklı ise ödeme konusunda serbesttir.

Bono: Borçlunun alacaklıya hazırladıktan sonra teslim ettiği ve ödenmesi gereken para miktarının ödeme tarihinin ne zaman olacağına dair bilgileri içeren ticari belgelere verilen isimdir. Özellikle vadeli işlemlerde kullanılır.

Çek: Yasal düzenlemelere göre ödeme emri bulunan ve bir bankaya hitaben yazılabilen kıymetli evraklardır. Hukuksal anlamda ödeme aracı olarak kullanılmaktadır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri