İhtiyati Haciz ve İhtiyati Tedbir Nedir

Borçlu kişinin kaçma ihtimalinin bulunduğu durumlarda, mahkeme tarafından alınan tedbir kararlarına ihtiyati haciz denir. Bu terim bilinen haciz kavramından çok farklıdır. İhtiyati hacizde talepler icra dairesinden alınmamaktadır. Mahkeme tarafından borçlu kimsenin kaçabilme ihtimaline karşı istenmektedir. Alacaklı tarafından sunulan belgelere dayanarak ihtiyati haciz kararı verebilmektedir.

İhtiyati Tedbir ise; Geçici önlem almayı amaçlar yani dava konusunda yer alan gayrimenkuller ya da menkuller için davanın bitimine kadar tapu kaydına düşen evraklardır diyebiliriz. Dava bitene kadar ihtiyati tedbir kararı ile ilgili kıymetli menkullerin devrinin ve satışının yapılmasına engel olunur. Böylece dava sonuçlanana adar bir çeşit tedbir alınmış sayılır. İhtiyati tedbir kararı alındıktan sonra ilgili mülk tapusuna işlendikten sonra artık haciz olan kişi bu mallar üzerinden hiçbir işlem yapamaz. Tamamen geçici olarak alınan bu tedbir yine mahkeme kararıyla verilebilmekte ve uygulanmaktadır. Bu kararla malların değişimi engellenemez. Çünkü süreç boyunca takip edilecek olan haklar ve bunun sonucunda meydana gelebilecek zorluklar da bulunmaktadır. Kısacası söz konusu olan mülkün mevcut durumunda yaşanabilecek bir değişim sebebiyle, hak sahibinin hakkını elde edemeyeceği imkânsız hale getirilmektedir.

Çok sık duymadığımız ihtiyati haciz ve tedbir kararları yukarıda belirttiğimiz durumlarda mahkeme tarafından alınır ve uygulanır. Tamamen mağdur olan kişilere yönelik olarak yapılan bu haciz ve tedbir kararları sonucunda risk faktörleri ortadan kaldırılır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri