İhtiyaç Kredilerinde İcra Takibi

İhtiyaç kredisi kullanan kişiler ödemelerini düzenli yapmadığı takdirde ilgili banka tarafından sürekli olarak hatırlatmalara maruz kalır. Bu durum gerek kısa mesajlarla gerekse posta yöntemleriyle gerçekleşir. Psikolojik olarak dağılan tüketiciler banka kredilerini ödemek için ekstra durumlar yaratmaya çalışır. Bu durum aynı zamanda 30 günlük gecikme süreciyle beraber başlayarak, müşteriyi rahatsız edici durumlara kadar ilerlemektedir.
Kredilerin 60 güne kadar taksit gecikmelerinde bankalar müşterileri telefon ile aramaya başlar. Bu noktada çağrı merkezleri aracılığı ile aranır ve uyarılırsınız. 30 gün boyunca her gün gelecek aramalar sonrasında ödenmeyen kredilerin 91. Günü idari takip başlatılır. Bu süreyi takip eden 7 gün boyunca müşterilerden ödeme talep eden bankalar yine bu süreçte kısa mesajlarla müşterilere hatırlatmaya yapmaya devam etmektedir.
İcra takip işlemleri tam olarak 97. Günün ardından başlar. Ödenemeyen banka borçlarına karşılık bankalar avukatları aracılığıyla bu ücreti tahsil etmek ister. İhtiyaç kredilerine karşılık gelecek alacaklarını haciz yoluyla almaya çalışan bankalar bu konuda zorluk yaşamaz. Yasal takiple beraber kara listeye de alınacak olan müşteriler çok uzun süre boyunca artık bankalardan kredi kartı da dâhil olmak üzere farklı taleplerde bulunamayacak duruma düşecektir. Bu süreç borçluların moralini hem bozacak hem de ilerleyen süreçlerde bankalar arasında yaşayacağı sorunların başlangıcı olaraktır. İhtiyaç kredilerinde icra takibi 97. Gün itibariyle başlamaktadır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri