İdari ve Kanuni Takip

Kredi kartı ya da kredi hesaplarında gecikme yaşayanlar için oluşturulan idari ve kanuni takip kavramlarının neyi ifade ettiklerini açıklayacağımız bu yazımızda tüketiciler için önemli bilgilere de yer vermiş olacağız

İdari Takip

Herhangi bir bankaya borçlu olmanız durumunda, kredi geri ödemelerinin zamanında yapılmadığı görülmektedir. Belirtilen tarihlerde ödenmeyen borçlar için bankalar idari takip kararı almaktadır. Eğer kredi kartında bu sorunu yaşıyorsanız; yaptığınız harcamalar aynı ayın ekstresine yansır ve hesap kesim tarihinden sonraki 10 günlük süre içerisinde ödemeniz talep edilir. Geç yapılan ödemeler tüketicilerin aynı zamanda kredi notunu da olumsuz etkiler ve 90 günün sonunda artık idari takip işlemleri başlatılır. Bu uygulamayı tüm bankalar gerçekleştirmezken bazı bankalarda sıkça görülebilen bir durumdur. Ödemesini yapamadığınız borçları taksitlendirerek yapılandırabilir ve düzenli ödemelerinize başlayabilirsiniz.

Kanuni Takip

90 gün sonunda size tanınan 7 gün içerisinde ödenmeyen borçlar için başlatılan takip sistemidir. Kanuni takip aynı zamanda icra işlemlerinin bir diğer adıdır. Bankalar avukatları aracılığıyla kanuni takip başlatır ve borcunuzun tahsilatını yapmayı amaçlar. Bütçe plânına uygun olmayan kredi talepleriniz ödememeniz durumunda zorlu süreçlerle karşılaşacağınızı unutmamanız gerekir.
Bu yüzden kredi taleplerinizde tekrar araştırmalarınızı yapıp sadece ihtiyacınız olan krediyi belirlemelisiniz. Düzensiz ödemelerin bir süre sonra ortaya çıkardığı bu takip sistemleri uzun süre başınızı ağrıtabilir. Bu yüzden bütçenize göre hareket etmenizde fayda var.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri