Hisse Senedi Teminatlarının Değerlendirilmesi

Finansal sektörlerde faaliyet gösteren firmalar bazen öz kaynaklarını hesaplama yoluna giderler. Böyle bir durumda sahip oldukları tüm varlıkların değerini hesaplarlar. Bunun yanında yükümlülüklerinde değerini de hesaplayan şirketler, ikisi arasındaki farkları not alırlar ve bu sayede varlıklarını belirlerler.

Adi hisse senetleri, imtiyazlı senetler ve teminatlı senetlerin dağıtımımın yapılmamış olması gerekir. Bu senetlerin alınması da zorunlu değildir. Burada uygulanan yöntem hak tanımadır. Hisse senedi talimatları bu yönüyle beraber alım opsiyonlarından da ayrılabilmektedir. Daha sonra açılan yeni hisseler ile beraber hisse başına değerler düşürülmektedir.

Bu opsiyonlar aylar içerisinde sona erer ve teminatların süresi 10 yılı bulabilir ya da hiç sona ermeden devam edebilir. Bu sebepten dolayı teminatlar için bir standartlaştırma söz konuş olmaz ve piyasalarda alım-satım işlemine devam ettirilebilirler. Hisse senedi teminatları değerlendirilirken ilk etapta fiyatlandırılır. Fiyatlandırılması yapılan varlıklar risksiz faiz faktörü dikkate alınarak satışa sunulur.

Varlık hissesinin gerçek fiyatının alım fiyatından fazla olması durumu yaşanırsa aradaki gerçek değer de görülmüş olacaktır. Bu durumda teminat işlemleri ele alınır ve arada oluşan farktan kazanç sağlamak için bir takım değerlendirilmeler yapılır. Hisselerde yapılan bu değerler, senedin bitiş tarihine yakın zamanlarda yapılmaktadır. Eğer bir şirket hisse senedi teminatlarını toplu olarak ekliyorsa farklı sıkıntılarla da karşılaşabilir. Elde edilen teminatların satışları genelde açık arttırma ile yapılmaktadır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri