Hesap İşletim Ücretleri Hakkında

Türkiye’de bulunan banka müşterilerinin en büyük sorunları arasında hesap işletim ücretleri bulunuyor ve yasal olup olmadığı konusunda birçok fikir ayrılıkları yaşanıyor. Tüketici mahkemeleri ve tüketici dernekleri, hesap işletim ücreti adı verilerek müşterilerden alınan miktarların yasal olmadığını belirtirken, bankalar ve finans kuruluşları bu durumun ve aynı zamanda kredi kartı aidatlarının tamamen yasal olduğu konusunda uzlaşmışlardır. Bunun yanında bazı bankalar, otomatik ödeme talimatlarının verilmesi durumunda hesap işletim ücreti alınmayacağını da beyan etmektedir.
Bankaların özel sözleşmeleri de bulunmaktadır. Örneğin bir bankadan herhangi bir hesap oluştururken ya da kredi kartı alırken, bankaların tarafınıza sunduğu sözleşmenin altına atacağınız imza ile sözleşmede bulunan hesap işletim ücreti kesintisini de kabul etmiş bulunacaksınız. Bunun yanında kredi kartı aidatları da aynı durumla beraber, sözleşmeye atacağınız imza ile yasal hale gelmektedir. Bu yüzden herhangi bir bankadan kredi kartı alırken ya da hesap açtırırken gerekli araştırmaları yaparak hesap kesim ücreti maddesinin kaldırılmasını da talep edebilirsiniz.
Tüm bu örneklerden anlaşılacağı üzere, hesap işletim ücretlerinin yasal olup olmadığı tamamen siz ile bankanız arasında imzalanan sözleşmede gizli kalmaktadır. Eğer bu konuda mağdur olduysanız, hesap işletim ücreti almayan bankaları araştırarak bu bankalardan hizmet alabilir ve yılda 1 yâda 2 kez bu ücreti ödemek zorunda kalmayabilirsiniz. Günümüzde artık internet üzerinden de sağlıklı bilgilere ulaşılmaktadır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri