Finansal Piyasa Türleri Nelerdir

Ekonomik sistemle bir kısım kişi veya kurumlar para için çalışma yaparken, bir kısım kişi de gelen parayı yatırıma dönüştürmek adına çaba sarf ediyor. Tabi yatırım denilince akan sular duruyor. Çünkü hangi amaç için nasıl bir yatırım yapılması gerektiği farklı bölümlere ayrılıyor. Yatırım için fona ihtiyacı olan kişiler için de bu ihtiyacı karşılayabilmeleri adına bir şeyler yapılması gerekiyor. Fon arz edenler ile fon talep edenlerin bir araya gelmesini sağlayan ve karşılıklı bir değişimin yaşandığı sisteme ise finansal piyasa deniliyor.

Finansal Piyasa Türleri Nelerdir?

1- Fon Arz ve Talep Süresine Göre Para Piyasası: Kısa vadeli fona ihtiyacı olanlar içindir. Finansal riski oldukça düşük ancak likiditesi yüksektir.
2- Fon Arz ve Talep Süresine Göre Sermaye Piyasası: Orta ya da uzun vadeli fon arz ya da talep edenler için yapılan piyasadır.
3- Piyasaların Örgütlenme Durumuna Göre Örgütlenmiş Piyasa: Bu piyasada işlemler belli bir kurala göre yapılır. Binalar, kurallar, üyeler ve belirli bir hiyerarşisi olur. Bilgiler ise hem kolay hem de güvenilirdir.
4- Piyasaların Örgütlenme Durumuna Göre Örgütlenmemiş Piyasa: Bu piyasalar tezgah üstü piyasalar olarak bilinir. Belli kuralları ya da hiyerarşisi yoktur.
5- Finansal Varlığın İhraç Durumuna Göre Birincil Piyasalar: Tasarruf sahiplerinin tahvil ve hisse senedi gibi menkul kıymetleri doğrudan doğruya ihraç edenlerle aracılık eden kurumlardan alınabilen piyasalardır.
6- Finansal Varlığın İhraç Durumuna Göre İkincil Piyasalar: Yatırımcıların portföylerinde yer alan finansal varlıkların alınıp satıldığı piyasalardır.
7- Ödemelerin Durumuna Göre Spot Piyasalar: Bu piyasada işlemler tamamen peşin yapılır.
8- Ödemelerin Durumuna Göre Vadeli Piyasalar: Belirli bir sözleşme imzalanmasına göre yapılan piyasalardır.
9- Piyasada işlem gören finansal varlıklar da türevine göre hisse senedi, devlet tahvilleri, özel sektör tahvilleri ve türev finansal varlık piyasaları gibi kendi aralarında ayrılmaktadır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri