Faizsiz Bankacılık

Katılım bankacılığı adıyla da bilinen Faizsiz Bankacılığı genel olarak İslam ülkeleri kullanmaktadır. Klasik banka sisteminden tamamen bağımsız olarak çalışılır ve dini inançlar gereğince faiz uygulaması yapılmaz.

Tamamen kâr ve zarara uğrama prensibiyle çalışan faizsiz bankacılık, ticari alanlarında değerlendirdiği fonlarla hizmet vermektedir. Müşterisine peşin olarak sattığı fonları vadeli olarak piyasada bulundurur. Özetleyecek olursak, alınan malın taksitlerle müşteriye satılarak, oluşturulan kâr ya da zarar prensiplerinin tamamına katılım bankacılığı adı verebiliriz. Bu bankacılık çeşidinde de ipotek ve kefalet gibi uygulamalar bulunur. Müşterilerin kredi notu sorgulaması yapılmadan hizmet verebilmektedir.

Günümüzde uygulanan bankacılık sistemleri birbirine tamamen yakın bir şekilde işlem yapmaktadır. Faiz uygulamaları Türkiye’deki bankacılık sektörlerinde uygulanması gereken bir durum haline gelmiştir. Bunların dışında yer alan faizsiz bankacılık sistemi de zaman zaman eleştirilere maruz kalabilmektedir. Kullanılan faiz oranlarına yakın kâr payı dağıtımları ve kârın sürekliliği gibi durumlar katılım bankacılığının benimsenmesini olumsuz yönde etkilemiştir. Bankalar artık yüksek vadelerle müşterilerine hizmet vermektedir. Acil nakit ihtiyacı duyan kişiler faiz oranlarını hiç düşünmeden banka kredilerine başvuruyor ve kredi puanlarının yüksek olması karşılığından istediği kadar para çekebiliyor. Bu kredilerin geri ödenememesi gibi durumlarda yasal süreçlerle beraber başlatılan uygulamalar ise tüketicileri oldukça zor durumda bırakırken insanlarımız banka kredilerine aynı şekilde yoğunlaşmaya devam ediyor. Bu yüzden katılım bankacılığını tercih konusunda tekrar düşünebilirsiniz.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri