Faizsiz Bankacılık Nedir, Diğer Bankalardan Farkı Nedir

Banka denilince akla ilk gelen terimlerden biri faizdir. Ancak faizsiz banka işlemleri de bulunmaktadır. Müşterilerden fon toplama sistemini esas alan faizsiz bankacılıkta, reel sektöre kredi olarak kullandırılan fonlar sayesinde kar elde edilmektedir. Üstelik bu sistemle elde edilen karlar, yine müşterilere dağıtılmaktadır. En önemli örneği ise İslam Kalkınma Bankası’dır. Peki, faizsiz bankacılık nedir, diğer bankalardan farkı nedir ? Faizsiz bankacılık, diğer bankaların aksine faiz sistemine dayanmamaktadır. Fon toplama sistemine dayanan faizsiz bankacılık sistemini diğer bankalardan ayıran en temel nokta budur.

Fonlar, özel cari hesaplar veya katılım hesapları ile toplanmaktadır. Fonların çeşitli yöntemlerle reel sektöre geri dönüşü sağlanmaktadır. Faizsiz bankacılıktaki fon kullandırma teknikleri;

  • Finansman desteği
  • Kar-zarar ortaklığı
  • Leasing
  • Mal karşılığı vesaikin alım satımıdır.

Faizsiz bankacılık nedir, diğer bankalardan farkı nedir ? Faizsiz bankacılığına doğan gereksinim diğer bankalarla arasındaki önemli farklardan biridir. Temele inmek gerekirse İslam dini faizi yasaklamıştır. Bankaların işleyiş sistemlerinin parçası olan faiz, bazı kesimlerin önyargısını kazanmıştır. Bu nedenle faizsiz bankacılığa bir talep doğmuştur. Alternatif bankacılık ihtiyacının doğması ile birlikte faizsiz bankacılık ortaya çıkmıştır.

Kar-Zarar Tasarruf Sahipleri İle Paylaşılır

Mali sektörde faaliyet gösteren ve reel ekonomiyi finanse eden kuruluşlar, faizsiz finansman prensipleri ile ticaret ve sanayide topladıkları fonları değerlendirmektedir. İşleyiş sisteminde oluşan kar ve zarar ise tasarruf sahipleri ile paylaşılmaktadır. Fonlar vadeli hesaplarda toplanmakta ve çeşitli yöntemlerle değerlendirilmektedir.

Ticaret ve sanayinin çeşitli hammadde, gayrimenkul gibi ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlar fonun değerlendirilmesi yöntemleri ile giderilmektedir. Nakit kredi vermeyen katılım bankaları, yalnızca halkın ihtiyaç duyduğu hizmetleri sunmaktadır.

“Faizsizlik” Temel Prensip

Adından da anlaşılacağı gibi faizsiz bankacılıkta temel prensip faizsizliktir. Fon toplanırken, sabit gelirin taahhüt edilmediği gibi fon kullandırılırken de nakit kredi verilmemektedir.

Faiz gelirinden uzak duran kesim neticesinde fonlar atıl kalmaktadır. Genel ekonomi ve tasarruf açısından oluşan bu kayıp faizsiz bankalar aracılığı ile giderilmeye çalışılmaktadır. Faizsiz bankacılık;

  • Mali sektöre yeni bir soluk getirmek
  • Kayıp fonları ekonomiye kazandırmak
  • Tasarruf sahiplerinin fonlarını saklamalarına yardımcı olmak amacı ile kurulmuştur.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri