Faiz Lobisi Nedir

Faiz lobisi nedir? Faiz lobisi, bir bakıma ülkemizin güzel giden gidişatından memnun olmayıp, yüksek faiz oranlarını isteyen kimselerdir. Bu faiz oranlarını yükseltmekte, fonlar ve bankalar aracılığıyla olur. Ülkemizde, son 8 yıl, ekonomik açıdan hızlı gelişmeler sağladığımız, dış borçları bitirdiğimiz, iç savaşın olmadığı güzel bir dönemde seyretmekteydi. Bunu istemeyen ve yüksek faizlerden kazanan güçler, ülkemizdeki bu gidişatın bozulmasını amaçlayan faaliyetlerde bulunmaktadırlar.

Faiz Lobisi Hangi Durumlarda Gündeme Gelir?

Faiz lobisinin, en ortaya çıkmış hali, ekonomik krizlerdir. Ekonomik kriz dönemlerinde, faizler 0’leri geçen oranlara yükselmiş, dış borç ve cari açık zirve yapmış, bunun sonucunda da ülkemiz ağır ekonomik krize girmiş, aldığı borcun sadece ödenen faizi milyar liraları bulmuştur. Bu durum ülkedeki tüm gelirlerin, faize aktarılması ve ülkenin kalkınmasının durması anlamına gelir. İşyerleri kapanır, faizler tavan yapar, işsizlik artar. Faiz lobisi, ülkedeki faiz oranlarını yüksek tutmak için, çeşitli spekülatif hareketler yaparak, ülkeye yapacakları yatırımlarda, haksız kazanç sağlamak istemektedir.

Ülkemizde, özellikle 2000’li yılların başlarında yaşanan ağır ekonomik kriz sonrası, ülkemiz bir borç batağına girmiş ve dış borçlanma yoluyla iyice borçlanmıştır. Bu borçlanma sonrasında, tüm ülke gelirleri, borç faizlerine aktarılmış, ülkede yatırım sıfıra düşmüş, tüm hizmetler ve ödemeler aksamıştır. Özellikle IMF’ye olan borcun ödenmesiyle ülkemiz rahatlayarak, kalkınmaya başlamış ve büyük yatırımlarla adından söz ettirmeye başlamıştır. Bu durumda, ülkedeki haksız kazanç sağlayan faizseverlerin işine gelmemiştir. Özellikle yapılan büyük yatırımlarla, ülkenin hiçbir dış gelire ihtiyacı kalmadan büyümeye devam etmesi bu kişilerin telaşlanmasına sebep olmuştur.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri