Ev Alımında Tapu Masrafları

Taşınamaz malların alım-satım işlemlerinde ödenmesi gereken bazı masraflar vardır. Özellikle bu malın ev olduğu düşünülürse tapu işlemleri sırasında bir takım ödemeler yapılmak zorundadır. Tarafların bir takım belgeleri ibraz etme yoluyla ortaya çıkan masrafların ödenmesi gerekir. Tapu harcı ve döner sermaye gibi unsurların yanında KDV masrafları da ödenmesi gereken masraflardandır. Eğer alım-satım işlemlerinde emlakçı söz konusu ise alıcı ve satıcı, emlakçıya %2 komisyon ücreti ve ortaya çıkan KDV matrahlarını ödemekle yükümlüdür. Bazı özel durumlarda bu oran %3’e çıkabilir. Ayrıca Tapu Müdürlüğünde yapılan devir işlemleri sırasında satış bedellerinin tamamı üzerinden %2’lik bir tapu harcı ödemesi bulunmaktadır.

Tapu harcı %15-20 arasında değişkenlik gösteren konutun emlak vergisi miktarından da az olmaması şartı bulunmaktadır. Alıcı ve satıcı bu bedelleri ayrı ayrı ödemek zorundadır. Aynı zamanda tapu devirleri esnasında döner sermayeye ödenecek bedel ise 82,50 TL olarak yasallaşmıştır. Belirttiğimiz üzere emlak vergisi oranı ise %2 olarak işlem görmektedir. Bu verginin %10’luk kısmı ‘’Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı’’ olarak tahsil edilmektedir.

Aynı zamanda satın alma işlemleri bittikten sonra vergi dairesinden herhangi bir borcun olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Tamamen kişilerin yükümlülüğü altında olan bu masrafların ödenmesi zorunludur. 2015 yılı için geçerli olan tapu masrafları bu şekildedir. Farklı bilgiler için Tapu Müdürlüklerinden de bilgi alabilmeniz mümkün.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri