Erken Emekli Olmanın Yolları Nelerdir

Emekli olmak isteyip de, yaşı daha gelmemiş kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de erken emekli olmanın yolları nelerdir konusudur. Ülkemizde emekli olabilmek için, belli bir yaşı ve prim günlerini doldurmuş olmak gerekir. Fakat bazı meslek gruplarında çalışan, işçi veya memurlar, bu süreyi doldurmayı beklemeden emekli olmak istemektedirler. Erken emekli olmanın da yasalarla desteklenen yolları mevcuttur. Bu yollara başvurarak erken emekli olma fırsatını elde edebilirsiniz.

Erken Emekli Olmanın Yolları

  • Yıpranma Payı: Bazı meslek gruplarında çalışan kişiler, işinin getirdiği zorlukla birlikte yıprandıklarını SGK’ya bildirerek, 5 yıl daha erken emekli olma şansını elde edebiliyor.
  • Doğum borçlanması: 3 çocuğu olanlar, her bir çocuk için 2 yıl erken emeklilik şansı elde ederek, 6 yıl erken emekli olmaya hak kazanıyor. Bunun için gerekli olan birkaç şartın yerine getirilmiş olması, erken emeklilik için yeterli oluyor.
  • Sakatlanma: Her ne kadar bir yol sayılmasa da, bu da erken emeklilik hakkının elde edilmesinin bir sebebi denebilir. Herhangi bir işte çalışmış, 10 yıl sigorta prim gününü tam ödemiş ve bir süre sonra çalışmasına engel durumlar ortaya çıkmışsa, kişi erken emeklilik hakkına sahip olabiliyor.
  • Çocuk Bakımından Dolayı Kazanılan Emeklilik Hakkı: Sigortalı bir işte çalışmış ve bir süre sonra çocuğu hastalanmış ve bakıma muhtaç bir duruma gelmişse, bu kadınlar da devletten erken emeklilik hakkını isteyebilirler.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri