En Yüksek Temettü Veren Hisseler

Ticari amaçla gelir sağlamanın günümüzde farklı yolları bulunmaktadır. Son yıllarda giderek artan ve cazip bir hâl alan yatırım yapma düşüncesi bu gelirler arasında ilk sıradadır. Özellikle borsada yatırım yapmak ve yatırımlar sonucunda gelir elde etmek isteyen kişilerin kullandığı yatırım araçlarından biri olmaktadır. Borsada aktif bir şekilde faaliyet gösteren şirketlerin hisselerine sahip olan kişiler her yıl bu hisseleri oranında temettü almaktalar. Bilinen adıyla kâr payı olan temettü, borsadaki yatırımcıların fazlasıyla ilgi gösterdiği yatırım araçlarından biridir. Yatırımcılar ilk olarak en yüksek temettü veren hisseleri araştırır. Araştırmalar sonucu kararını veren yatırımcılar için önemli olan hisse fiyatları değildir aslında. Hisselerin bir yıl boyunca ne kadar kâr payı bıraktıkları konusunda hassas davranılmaktadır. Bu yüzden yüksek temettü veren hisseler çok önemi olmakla beraber fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar risk oluşturmayabilir.
Türkiye’de yatırımcılar bazen yanlış politikalar sonucu temettü ile ilgilenmeyebilir. Ağırlıklı olarak gündelik ya da anlık hisse değerlerinin değişim grafiklerini inceleyerek yatırım yaparlar ve bu stratejiyle para kazanmaya çalışırlar. Böyle bir işlemin yanında temettü veren hisselerin takip edilmesi daha uygun olacaktır. Örnek verecek olursak ABD’de ve Avrupa’da bulunan yatırımcılar günübirlik kazançlar elde etmek yerine en yüksek temettü veren hisseler ile ilgilenmektedir. Birçok yatırımcı son 10 yıllık değişim grafiğine bakarak da yatırım yapabilir. Bu anlamda temettü kavramı borsada çok önemlidir.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri