Ekonomist Nedir? Ekonomistlerin Özellikleri

Dünyada tüketim kaynaklarının azalmasıyla beraber, bu kaynakların doğru kullanımında gerekli olan kişilerin varlığına da ihtiyaç duyulmuştur. Bu noktada devreye giren ekonomistlerin işi bir hayli zordur. Genel anlamda ekonomist, az olan kaynakların kullanılarak, insanların ihtiyaçlarına göre tüketilmesi sınırlı kaynakların ne şekilde kullanılması gerektiğini araştıran ve paylaşan kişiler olarak tanımlanır.

Ekonomistlerin Özellikleri

Akademik yeterliliğe sahip olmaları,
Sayısal düşünebilme ve eldeki verileri analiz edebilme gücü,
Sosyoloji, iktisat ve istatistik alanlarında bilgili olma,
Araştırmaya meraklı,
İletişim ve işbirliği içerisinde olma gibi özelliklere sahiplerdir.
Ekonomistlerin görev alanları, çalıştıkları kuruma göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak hammadde ve insan gücü kaynakları üzerinde yoğunlaşan ekonomistlerin bu konudaki amacı, eldeki kaynaklardan yüksek veril elde etmeye çalışmaktır.

Ekonomistlerin Görevleri

Kurum olarak üretilen mal ya da hizmetlerin maliyet tablolarını hesaplayarak kâr oranlarını belirler ve aynı zamanda satış fiyatlarının belirlenmesini sağlar. Ayrıca ekonomistler iş piyasalarında meydana gelen gelişmeleri takip eder ve bu gelişmeler sonucunda ortaya çıkacak olan iş gücü ihtiyaçlarını belirlemektedir. Para piyasalarında meydana gelen dalgalanmaları yakından izler ve insanların yapacağı yatırımlar konusunda uyarılarda bulunur. Bu işlemleri sağlamak için ayrıca veriler toplar ve geliştirir.
Ekonomistlerin görevlerini de bu şekilde açıklamamız mümkündür. Kendilerini geliştirme yeteneği de bulunan ekonomistler günümüz şartlarında aranan özellikleri kapsayarak insanlara ve ülke ekonomisine yardımcı olmaya devam etmektedir.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri