EFT ve Havale Arasındaki Fark

Bankacılık sektörünün hızla ilerlemesi sayesinde insanlar bankacılık işlemlerini çok kısa sürede yapabiliyor ve güzel hizmet alabiliyor. Günümüzde artık neredeyse bankaya gitmeye ihtiyaç bile duymayan insanlar EFT ve Havale işlemleriyle para alış-veriş işlemleri gerçekleştirebiliyor. Saniyeler içerisinde gerçekleştirilen bu işlemler sayesinde kaliteli hizmet alan müşteriler durumdan oldukça memnun. Öncelikle EFT ve Havalenin tanımlarının bilinmesi ve aralarındaki farkların neler olduğunun incelenmesi gerekir. Çoğu zaman bu iki faktörü karıştırabiliriz. Bu yüzden bilinen tanımlarının yapılmasında fayda var.

Havale, aynı bankada bulunan farklı hesaplar arasında gerçekleştirilen para alış-verişidir. Bazı bankalarda havale ücreti alınmamaktadır. Yani B bankasından yine B bankasına para transferi yapılabilir. Farklı bir bankaya yapılamaz. EFT ise, farklı bankalar arasında yapılan para transferleridir. Yani A bankası ile B bankası arasında yapılan para alış-verişidir. EFT yönteminde yine bazen ücret alınmaması gibi durumlar görülse de, çoğu banka EFT aracılığı için işlem ücreti kesintileri yapabilir. Bu ikili arasındaki en büyük fark işlemlerin yapılabileceği saat aralıklarıdır. Havale 7/24 yapılabilirken EFT resmi tatil günlerinde yapılamamaktadır. 09.00-17.30 arasında EFT işlemleri yapılabilir.

EFT ile Havale arasındaki farklar bu şekildedir. Günlük hayatta banka işlemlerinizde işinize yarayacak olan bilgilerin tamamı yazımızda mevcuttur. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak EFT işlemlerinde ne kadar kesinti yapıldığına dair bilgilere de sahip olabilir ve buna göre işlemleriniz gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri