E-Haciz İşlemleri

Günümüz koşullarında birçok işlem artık elektronik ortamlarda yapılmaktadır. Özellikle devlet kurumları online işlemleri kendi sistemleri ile gerçekleştirerek kolaylıklar sağlamaktadır. Artık devlet kurumları da alacaklarını bu sistemler ile yapabilmektedir. 6183 sayılı kanunun 62.ve 79. Maddesi uyarınca borçluların alacaklarını tahsil etmesi için e-haciz işlemleri devreye alınmıştır. Yasadan haberdar olmayan vatandaşlar böyle bir durumla karşılaşınca ne yapacağını bilememekle beraber büyük bir şaşkınlık yaşayabilmektedir.

Bu uygulama ile amaç, devletin alacaklarını masrafsız ve hızlı bir şekilde tahsil etmesinden kaynaklanmaktadır. Büyük tasarruf elde edilen e-haciz yönteminde posta ve kâğıt gibi ürünlerin kullanımı da engellenmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nca başlatılan haciz işlemlerinden sonra e-haciz uygulaması da devreye koyulmaktadır.

E-Hacizden Kurtulma Yolları

Borçlunun banka hesabına haciz konulabilmesi için önce bu durumu borçluya bildirmesi gerekir. Bildirim tarihinden itibaren 7 gün içerisinde ödenen borçlar e-haciz uygulamasının başlamamasına neden olacaktır.

Yapılan bir hata ya da yanlışlık durumunda ilgili kurumlara belirtilmeli ve haciz emri durdurulmalıdır.

Banka hesaplarına konulan haciz işlemlerinde taksitlendirme yapılabilmektedir.

Bu durumlar göz önüne alınarak e-haciz işlemlerinin durdurulması sağlanabilir. Günümüzde gerekli araştırmaların yapılmaması, böyle bir uygulamadan haberdar olan insan sayısının ne kadar az olduğunu da göstermektedir. Devlet’in başlattığı bu uygulama ile online ortamda var olan borçlarınızdan haberdar olabilir ve borçlarınızı kapatmak için gerekli taleplerinizi ilgili kurumlara iletebilirsiniz. Teknolojinin ilerlemesi e-haciz uygulamasının ortaya çıkışında büyük rol oynamaktadır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri