Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir, Nasıl Alınır

Evlenmek isteyip maddi yetersizlikler nedeni ile düğünlerini erteleyen pek çok çift bulunmaktadır. Hiç kuşkusuz ki evlenmek oldukça maliyetli bir iştir. İnsanlar daha 20’li yaşlardan itibaren evlilik için birikim yapmaya başlamaktadır. Yeterli parayı biriktirmek ise yıllar almaktadır. Koltuk takımından, yatak odasına, perdelere, halılara, mutfak araç gereçlerine kadar pek çok eşyayı almak gerekmektedir. Bunlar olmadan ev dizilmeyeceği gibi yeterli birikim olmadan bu eşyaları almak bir hayli zordur.

Gençlerin korkulu rüyası haline gelen düğün alışverişleri için devlet önemli projeyi hayata geçirmiştir. Gençlerin olduğu kadar ailelerinde yüzünü güldüren bu proje, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Umudunu kaybeden çiftlerin devlet destekli evlilik kredisi ile tanışması gerekmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi nedir, nasıl alınır? Evlilik kredisi, maddi birikimleri yetersiz olan çiftlere faizsiz kredisi sağlanmasıdır.

Kredinin Faizsiz Olması En Büyük Avantaj

Faizsiz geri ödeme imkanı sunulan bu destek, ihtiyaç sahibi gençlerin kullanımına tahsis edilmektedir. Gelir düzeyi yüksek çiftler, bu imkandan yararlanamıyor. Ayrıca devletin sunduğu kredi imkanından yararlanabilmek için adli sicillerin temiz olması gerekmektedir. Krediden faydalanmak isteyenlerin meslekleri ve aileleri ile gelir pusulaları mercek altına alınıyor. Peki, devlet destekli evlilik kredisi nedir, nasıl alınır?

18 yaşını doldurmuş olan gençlerin yararlanabileceği krediye, üniversite mezunları başvurmuş ise yaş aralığı 26’ya kadar uzatılmaktadır. Krediden faydalanmak isteyenler yetim ise ödeme süresi 4 yıla çekilebilmektedir. Devlet destekli kredi, bankalar aracılığı ile verilmektedir. Evlenmeyi düşünen çiftler başvuruyu banka şubelerinden yapmalıdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğindeki proje, Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da desteğini almaktadır. İmkandan yararlanmak isteyen çiftler, destek ile ilgili ayrıntılı bilgileri banka şubelerinden alabilirler.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri