DASK Sigortası Nedir, Niçin Zorunludur

Bilindiği üzere ülkemiz deprem kuşağında bir ülke ve ciddi manada tehlikelere açığız. Hal böyle olunca evlerimizin herhangi bir afet anında sigortalı olması bizler için lüks değil ciddi manada gereklilik arz eden bir konudur. Bu yazımızda DASK sigortası nedir hakkında bilgiler verecek ve DASK sigorta zorunluluğunun öneminden bahsedeceğiz.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu yani kısaltması ile DASK, 2000 yılında Marmara Depremi sonrasında devlet deprem afet politikasının en önemli ayaklarından birini teşkil etmesi amacıyla kuruldu ve kısa süre sonra devlet tarafından her ev sahibine yaptırılması zorunlu hale getirildi. Temel manada deprem üzerine kurulmuş olan DASK, aslında her türlü doğal afet anında zarar gelen mülklerin yeniden inşası veya zararın büyük bir kısmının mal sahibine verilmesi sureti ile vatandaşların her afet sonrası kayıplarını minimize etme amacı taşımaktadır. Ayrıca ev içerisinde bulunan insanlar için yaralanma ve ölüm tazminatı sağlaması ile tedavi veya miras işlemlerinde aile yakınlarına ciddi oranda kolaylık sağlamakta ve mağduriyetlerin maksimum olarak telafisini sağlamaktadır.

DASK neden zorunludur?

İnsan hayatının kıymeti tartışılmazdır. Herhangi bir afet anında kurtulanların mal ve can bütünlüğü için DASK çok önemli bir konumdadır. DASK yaptırılmadığı takdirde hiçbir şekilde doğal afet anlarında kayıp mallarınızın veya evinizin tazmini devlet tarafından yapılmamaktadır. Ayrıca DASK yapılmadığı takdirde konut sigortası da yaptırmanız mümkün değildir. Ayrıca bazı elektrik, su ve doğalgaz şirketleri abonelik için DASK sigortası yaptırmayı şart koşar.

DASK nasıl yaptırılır?

Ev sahipleri Ulusal Adres Veri Tabanında bulunan kayıtlı adres kodları ile veya tapu örneği ile herhangi bir sigorta şubesine giderek veya DASK sigortası yapan firmalara müracaat ederek rahatlıkla sigortalarını yaptırabilirler. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak isteyen ev sahipleri sigorta acentesine veya banka şubesine gittiklerinde adreslerini tam ve doğru bir şekilde vermeleri zorunludur.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri