Cep Telefonundan Para Gönderme İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır

Günümüz teknolojisiyle, birçok hizmet müşterinin ayağına kadar getirilmektedir.Cep telefonları ise artık konuşma, mesajlaşma dışında bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlardan biri de cep telefonundan para gönderme işlemidir. Bu işlem sayesinde, banka şubesine veya ATM’lere gitmeden, evinizde, işinizde oturarak, sadece birkaç bilgi girerek, para transferi yapabilirsiniz. Oldukça kolay olan bu sistemi kurmak için de hiçbir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Bankada bir hesabınız ve bu hesapta para bulundurmanız yeterlidir. Bundan sonra ise, kolaylıkla cep telefonunuzdan para gönderebilir, hatta bu uygulamalarla fatura ödeyebilir, ekstrenizi görebilirsiniz.

Cep Telefonundan Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Cep telefonundan para gönderme işlemi için yapmanız gereken birkaç şey vardır. Havale, aynı banka için para transferi yapabileceğiniz, EFT ise bankalar arası para transferi yapabileceğiniz işlemlerdir. EFT işlemleri için bankalar, çok az bir fiyat uygularlar. Bu fiyat 1- 5 TL arasında değişebilir. Havale işlemlerini cep telefonunuzdan7/ 24 yapabilirsiniz fakat EFT işlemini iş günleri içerisinde saat 09:00-17:00 arasında yapabilirsiniz. Tatil günlerinde yapılan EFT işlemleri, takip eden ilk iş günü içerisinde hesaba yatar.

  • Hesap numaranıza ait, şifre ve kullanıcı adı gibi bilgilerinizi almak için, bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Şifrenizi herhangi kayıp çalıntı gibi durumla karşılaşabilme ihtimalinden dolayı, telefonunuza kaydetmeyin.
  • Telefonunuzun uygulama mağazasına girerek, bankanızın uygulamasını yükleyin.
  • Uygulamayı telefonunuza kurup, açtıktan sonra, bankanızın size verdiği kullanıcı adı ve şifrenizi girin.
  • Telefonunuza mesaj olarak, tek kullanımlık güvenlik kodu gelecektir. Uygulama ekranında görülen yere bu kodu girin. Bu kod tek kullanımlık olduğundan, her girişte ayrı kod isteyecektir. Her kod, öncekini geçersiz kılar.
  • Giriş yaptıktan sonra havale veya EFT ile Para Gönderme işlemini seçin.
  • Para göndereceğiniz kişinin İBAN numarasını, adını, soy adını ve banka şube kodunu girmeniz yeterlidir. Miktarı yazarak para gönderebilirsiniz.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri