Bütçe Nedir?

Bir işletmenin ya da bir kurumun ileriye dönük olarak gelir ve giderlerinin planlanmasına bütçe adı verilir. Belirli bir bütçe plânlaması yapmamış olan şirketler yıl sonunda zarara uğrayabilir. İyi bir bütçe plânlaması yaparak kâr amaçlı çalışmalarınıza devam edebilir ve yılı çok güzel kapatabilirsiniz. Gelir ve giderlerinizi en güzel şekilde düzene koymak için çeşitli plânlamalar yapmalı ve bağlı olduğunuz şirketlerin bir adım daha öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum ayrıca kariyerinizi de olumlu yönde etkileyecektir.

Bütçe Aşamaları

Amaçların Belirlenmesi:

Uygulanacak olan plana ulaşılmak istenen hedeflerin açıkça belirtilmiş olması gerelir.

Amaçlara Ulaştıracak Varsayımlar:

Plânların her alanında kapasite ve iş gücü gibi etkenlerle beraber yükümlülükler, enflasyon ve faiz oranları gibi dış etkenlerin bütçe içerisindeki durumlarına ilişkin varsayımlarda bulunulmalıdır.

Seçeneklerin Karşılaştırılması:

Daha sonra geçeceğiniz aşamada hazırlanmış olan taslak bütçeler, daha önce yapılmış olan varsayımlarla karşılaştırılabilir.
Seçenekler arasında en uygun olanının belirlenmesi: Bu aşamada karşılaştırılan seçenekler arasında en uygun olanı belirlenir ve bütçe oluşturulur.
İyi düzenlenmiş ve üzerinde yoğun çalışılmış bir bütçe taslağı, firmalar için sürekli kâr amaçlı olarak kullanılabilir. Geçirdiği zor yıllardan sonra yeni bir bütçe komisyonuyla beraber oluşturulan bütçe plânları belki de gelecek yılın en çok tercih edilen bütçe plânlamalarının arasında yerini alacak ve yıl boyu şirketlerin kâr elde etmesini sağlayacak. Gelir ve giderler kapsamında bütçe plânı oluşturulması zorunludur.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri