Borsaya Yeni Başlayanlar için Öneriler

Borsada yer alan işlem saatleri ve emirler, senetler arasında farklılık gösterebilmektedir. A gurubu senetlerde bu tür sıkıntılar yaşanabilirken, diğer guruplardaki hisselerde SPK tarafından belirli kısıtlamalar koyulmuş olabilir. SPK tarafından böyle bir uygulamanın yapılmasının sebebi, ortaya çıkan manipülasyonlardır. Yatırımcılar ve şirketler için böyle bir düzenlemeye gidilmesi ise kullanıcıların yararınadır.

Kârlı ve Zararlı İşlemlerin Karşılaştırılması
Yüksek tavan yapmış ve önemli bir prime sahip olan bir senette yapılan düşük maliyetli alımlar para kazanmak için uygulanan bir yöntemdir. Bu işlem anlık olarak yapılmamalı çünkü bu durumdan küçük yatırımcılar olumsuz etkilenmektedir. Fiyatların hızlı düşmesini sağlayacak olan bu durumda hiçbir yatırımcı kâr yapmadan fiyatların gerilemesini istemez. Bu yüzden kâr ya da zarar getirebilecek olan işlemlerin karşılaştırılması gerekir.

Krizleri Değerlendirmek
Yaşanan kriz dönemlerinde borsa senetlerinde bazı düşüşler meydana gelir. Bu durumun ortaya çıkmasından sonra gelişmiş ülkelerdeki veri hareketliliği de artar ve kimi zaman bazı şirketler iflas ettiğini açıklayabilir. Bu durum 2008 yılında yaşanmıştır. Düşüşler borsadaki yükselişlerden daha hızlı gelişir ve yatırımcıların açığa satış işlemini yapmamalarından kaynaklandığı söylenebilir. Yatırımcılar genel olarak fiyatların yükselmesine odaklandığı için, yapılan aşırı yüklenmeler beraberinde borsada da yaşanacak krizleri gün yüzüne çıkaracaktır. Genel olarak kriz ve toparlanma dönemleri borsanın bir gerçeğidir ve bu tür durumlara hazırlıklı olmak bir yatırımcının görevleri arasındadır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri