Borsaların Ekonomik Önemi

Günümüzde borsalar, bölgesel ekonomiler için en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Borsalar aynı zamanda, belirlenen bir varlık üzerindeki arz-talep dengesinin oluşturulması ve denetimi de yapılarak ticaret faaliyetlerinin yürütülmesi amacı ile işlem görmektedir. Yeni adıyla Borsa İstanbul, menkul kıymet işlemlerinin gerçekleştirildiği bir borsa türü olarak ülkemizde faaliyet göstermektedir.
Yatırımcılar, borsa üzerinde hisse senedi işlemleri aracılığıyla sermayelerinin tamamının denetlendiği SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından güvenle yatırım yapmaktadır. Borsa da yer alan arz-talep ilişkisi 1. Pazar olarak adlandırılır ve şirketler ile yatırımcılar arasında yer alan bir ilişki üzerinden işlemektedir. Aynı zamanda 2.Pazar adı olarak da adlandırılan hisse senetleri ise, şirketler ile yatırımcılar arasında yer değiştiren hisse senetlerini temsil eder.
Bu nedenlerden dolayı ekonomik yapıda hareketlilik sağlayan ve sermayelerin değerlendirildiği borsa, yatırımcıların güvenle işlem yapacağı platformlar arasında ilk sıradadır. Örneğin; borsada yer alan enerji firmalarının hisse senetlerinde görülen artış ile yatırımcılar sermayelerini bu yönde kullanır ve şirketler de buna bağlı olarak yeni yatırımlar için gerekli sermayeyi yatırımcılardan temin edebilir. Şirketlerin büyümesi ile de yatırımcılar tekrar kâr elde etmeye başlayabilir. Arz-talep ilişkisine bağlı olarak değişebilen bu durum yüksek kazançlar getirebilmektedir. Borsaların ekonomik anlamda ki önemini bu şekilde örneklendirmek mümkündür. Günümüzde yatırım araçları arasında en fazla tavsiye edilen platform olan borsa, uygun yatırım seçenekleriyle kazandırmaya devam etmektedir.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri