Borsalarda Yön Bulma Özelliği

Günümüzün en etkili yatırım piyasalardan biri olan borsalar, ülkenin ekonomik hareketliliğinin yaşandığı yerlerdir. Ülkelerin ekonomik durumunun ne şekilde olduğu borsalar aracılığıyla öğrenilmektedir. Sert düşüşlerin yaşandığı bir gün ekonomik açıdan iyi olunmadığının bir göstergesidir. Ayrıca faiz oranlarının artması ve döviz fiyatlarının yükselmesi de, ekonomide olumsuz giden bazı durumların olduğunu gösterebilir. Yaşanılan bu durumlar ülkenin gündemine göre değişmekte ve takip edilmektedir.

Yaşanan siyasi gelişmeler borsa endeksleri üzerinde oldukça etkilidir. Günümüzde yaşadığımız hükümet kurma çabaları ve koalisyon dönemi buna en güzel örnektir. Hükümetin uyguladığı ekonomik politikaların da borsayı her şekilde etkilediği bilinmektedir. Bu duruma verilecek örnekler arasında ise; teşvik kanunları, kredi imkânları ve vergi ödeme düzenlemeleri bulunabilir.

Merkez bankasının uyguladığı politikalar da borsanın gündemini belirlemektedir. Mesela döviz fiyatlarında bir artış meydana geldiğinde, merkez bankası tarafından müdahale edilebilir. Dövizin artışını önlemeyi amaçlayan merkez bankası bu durumda ihaleler açarak piyasaya döviz aktarımı yapabilmektedir. Merkez bankasının bir diğer politikası ise faiz oranlarında yaşanan değişiklikleri açıklamasıdır. Bu anlamda Merkez Bankası her şekilde borsayı doğrudan etkilemektedir.

Son günlerde yaşanan durumların borsayı ne derecede etkilediğini görebiliyoruz. Piyasada tedirginliğe neden olan bu durumların düzelmesi, borsadaki dalgalanmaları da durduracak ve rahat bir nefes aldıracaktır. Şu sıralar borsayı yatırım aracı olarak gören yatırımcıların bir süre daha beklemesinde fayda görüyoruz.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri