Borsada Yatırım Modelleri

Borsa, Türkiye’de 1980’li yıllardan sonra değişkenlik gösteren ekonomi politikalarıyla beraber etkinliği artmış ve ilerleyen süreçlerde yatırımcıların sermayelerini uygun bir şekilde değerlendirmesi için güvenli bir yapıya ulaşmıştır. Borsa piyasalarının oluşturulmasında ki temel mantık aslında küçük ve orta ölçeklerdeki sermayelerin bir araya toplanarak, yatırım platformlarına aktarılması mantığına dayanarak kişilerin kâr ya da zarara uğramasıdır.
Borsa türleri kavramı ise, borsa ticaretlerinin yapıldığı yatırım aracına göre adlandırılır. Borsa her türden varlığın ticaret işlemlerinin gerçekleştirildiği platformlardır. Bu piyasada yer alacak yatırımcıların bir takım stratejiler ve prensipleri baz alacak şekilde işlemlerinin gerçekleştirmesi ve işlemlerden alınacak verimin arttırılması için önemlidir. Borsa stratejileri kazandırır mı şeklinde sorulacak bir soruya ise piyasadaki anlık dalgalanmalardan dolayı net olarak cevap verilememektedir.
Yatırımcılar bu gibi durumları göz önünde bulundurarak gerçekleştirecekler işlemler de teknik analizlerle beraber temel analizlerin mantığını da özümseyerek piyasa takibinin de sağlanmasıyla yatırımlarını gerçekleştirmelidir. Canlı borsa takipleri piyasada gerçekleştirilen işlemlerin kâr getirmesi açısından en önemlidir. Teknik analiz araçlarıyla birleştirilerek yapılan işlemler çoğu zaman kazandırabilmektedir. Yatırım araçlarının inişli ya da çıkışlı olması durumunda elde edilen verilerin net olarak yorumlanması da kâr getirebilecek işlemler arasındadır. Borsa piyasasında kesin hüküm vermek bu yüzden oldukça zordur ve tamamen uygulayacağınız yöntemlere bağlı olarak değişecektir. Ayrıca piyasada önceden tecrübe sahibi olmanız gerektiği de bir gerçektir.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri