Borsada Risk Faktörü

Günümüz de yaşanan olaylar ve siyasi gelişmelere bağlı olarak borsada sürekli değişimler meydana gelmektedir ve bu değişimler aynı zamanda yatırımcılar için büyük riskleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle dünya basınında geniş yer alan Türkiye gündemi borsayı da olumsuz etkilemektedir.
Bu anlamda borsa yatırımcılarının risk faktörünü mutlaka göz ardı etmemesi gerekir. Piyasalarda meydana gelen spekülasyonlara karşı tedbirler almalı ve güvenilir olarak görülmeyen hisse senetlerine yatırım yapılmamalıdır. Sürekli olarak yapılan söylenti eylemleri piyasanın yönlendirilmesinde oldukça etkilidir. Buna bağlı olarak borsada görülen sert düşüşler yatırımcıları zor duruma sokmaktadır. Örneğin ülkemizde büyük bir futbol takımının ünlü bir oyuncuyla görüştüğü iddiaları bu takımın hisse senetlerini yükseltecektir. Yatırımcıları da doğrudan bu takımın hisse senetlerine yatırım yapmaya zorlayan borsa platformları ve uzmanlar kısa vadede kâr elde etmeyi amaçlayabilmektedir. Bu şekilde yaşanan spekülasyonlar ya da doğruluk payı olmayan haberler dolayısıyla kişilerin anlık kâr elde etmesine olanak sağlamaktadır.
Borsa piyasalarında hisse senetleri yatırımı yapmaya karar verdiyseniz, yukarıda verilen örneği de göz önünde bulundurarak, yatırım yapacağınız şirketle ilgili detaylı bilgilere sahip olmanız ve hatta şirket haberlerini güncel olarak takip etmeniz de gerekecektir. Şirketin ekonomik ve mali durumlarını, üretim kapasitesini ve büyüme oranlarını ya da kredi ödemeleri ve imkânlarını araştırıp detaylı bilgilere ulaştıktan sonra yatırımlarınızda alacağınız verim oranı yükselecek ve büyük ihtimal kâr elde etmiş olacaksınız.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri