Borsada Manipülasyon

Manipülasyon, sermaye piyasalarında işlenen bir suç olarak nitelendirilir. Fransızca kökenli olan bu kelime genel anlamda dolandırıcılık anlamına gelir. Her alanda yapılabilecek olan Manipülasyon sermaye piyasalarında da yapılabilmektedir ve günümüzde para ve hapis ile cezalandırılabilmektedir.
İşlem bazlı olarak piyasalarda emir iptal etmek, demir değiştirmek ve sermaye piyasalarında yer alan araçların alım-satım işlemlerini yapmak suç unsuru kabul edilmektedir. Yatırım araçlarının fiyatları arz ve talep dengesine göre değiştiğinden, bu oluşumu engellemeye yönelik hareketler manipülasyon olarak belirtilir.
Bir diğer manipülasyon çeşidi ise piyasada yer alan yatırım araçlarına yapılan yalan yanlış yorumlar ve yatırımcıların kararını etkilemeye yönelik eylemlerdir. Bu tür haberlerin çıkması ve yorumların yapılması piyasa dolandırıcılığı olarak adlandırılır ve karşılığında ise para ya da hapis cezası verilmektedir.
Manipülasyon olayı, SPK kanunları gereğince suç teşkil eder. Piyasalara yön veren kurumlar hakkında ortaya atılan asılsız bilgiler hem yatırımcıların hem de şirketlerin finansal durumunu olumsuz yönde etkileyeceğinden kesinlikle suç unsuru olarak kabul edilir.
Sermaye piyasalarında işlem yapmadan önce piyasayı tanımak bu yüzden çok önemlidir. Bilgi ve deneyim sahibi olmadan ve farklı stratejilerle hareket etmek sizlere kazanç sağlamayacaktır. Asılsız tüyolarla gün içerisinde karşı karşıya gelecek ve itibar etmek isteyeceksiniz. Duygusallığa yer olmayan borsa sektöründe büyük kayıplar yaşamamak adına bu gibi durumlara dikkat etmeli ve usulüne göre yatırımlar yapmalısınız.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri