Borsada Görülen Dalgalanmalar

Ülkemiz, gelişmekte olan ülkeler arasında oluğu için sürekli olarak gelişen ülkelerin ekonomik verilerinden etkilenmeye devam etmektedir. AB Merkez Bankası Başkanının diyalogları, sanayi, işsizlik rakamları gibi aklınıza gelen her konudaki görüş ve bildirimler eğer beklenenin altında kalıyorsa, borsada düşüş yaşanacak anlamına gelmektedir. Yine bir örnekle devam edelim; Verilerin ABD kanadından olumlu, Avrupa’dan ise olumsuz değerlendirilmesi önce yükseliş ve daha sonra ise düşüşe neden olacaktır ve bu durum piyasalarda ciddi bir dalgalanmayı da beraberinde getirecektir.

Kriz Durumu

Ülkede yaşanan çalkantılı dönemler, maddi politikalarda değişikliğe gidilmesi gibi durumlar yatırımcılar tarafından sıklıkla takip edilir. Ülkemizden gelen veriler de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanır ve verilerin fiyatlandırılmasında belirleyicidir. Gelişmiş bir ülkede bankalar, finans merkezleri yada holdinglerin kâr oranlarının düşmesi, yaşanan küçülmeler ya da işsizlik durumu gibi durumlar yaşanıyorsa sert düşüş dalgalarını görebilirsiniz.

Ülke Dalgalanma Seviyeleri

Ekonomik kriz durumlarında en sert tepkiyi veren ilk 10 ülke araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bu ülkeler arasında Borsa İstanbul 8.sıradaki yerini korumaktadır. Arjantin, Dubai, Atina, Abu Dabi, Bulgaristan, Rusya, Katar, Türkiye, İtalya ve Letonya ilk 10’da yer alan ülkeler ve finans merkezleridir. Farklı bir durumdan bahsedelim; ABD ve Avrupa’da yaşanacak siyasi ya da ekonomik krizler aynı zamanda bu 10 ülkeyi de etkilemekte ve sert düşüş eğilimlerine de sebep olmaktadır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri