Borsa Türleri, Kıymetli Kâğıtlar Borsası

Bir takım kurallar çerçevesinde talep edilen mallar için organize edilmiş piyasaya borsa piyasası adı verilmektedir. Bu anlamda menkul kıymetler, dövizler ya da farklı ticari malların alım satımı bu piyasa üzerinden yapılmaktadır. Arz ve talep şeklinde komisyoncular aracılığı ile piyasa koşulları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Ticari Mal Borsası:

Ham madde, tarım ürünleri ve gıda malzemeleri gibi ürünlerin işlem gördüğü borsalar ticari mal borsası adı altında işlem görmektedir. Sanayi ürünleri ticari mal borsası içerisinde yer almaz. Günümüzde bu borsa çeşitleri gelişme göstermeye devam etmektedir.

Futures Borsası:

Türev borsası diye bilinen bu borsa türü, futures işlemlerin tasfiye edildiği bir borsa çeşididir. Yani bir diğer anlamda gelecekte tasfiye edilecek işlemler bütünüdür. Yapılan anlaşmalardan sonra belirli bir süreyi kapsar ve fiyat konusunda kesinleştirilmiş maddeler bulunur.

Kıymetli Kâğıtlar Borsası:

Hisse senedi borsası veya etki borsası ulusal değerli kâğıt ticareti yasasına bağlı olarak kıymetli kâğıtların işlendiği bir borsa türüdür. Kıymetli kâğıtlar borsası hem borsa hem de kıymetli kâğıt ticareti için aynı anda işlem görmektedir. Diğer borsa türlerinden farklı olan kıymetli kâğıtlar borsası, işlem gören malın biçimine göre adlandırıldığı için hem futures borsasından hem de ticari mal borsasından farklı olarak nitelendirilir.
Sizlere borsa türleri hakkında bilgiler sunduk. Bilgi ve deneyiminize göre yukarıda belirtilen borsa türlerinden hangisi üzerinde yatırım yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri