Bireysel emeklilikte devletten para yardımı nasıl yapılacak

Devletten, 45 yaş altındaki çalışanlar için bireysel emeklilik sisteminde kalma sözü ile yardım yapılacağı bildirildi. Prime esas kazancın % 3’ ü kadarı ödeme yapılabilir. Tek sefer olarak 1.000 TL devlet yardım ederken %25 lik diğer katkı yardımı da sürecek.

Kırk beş yaşın altındaki çalışan bireyler özel olarak; TBMM ye de verilen kanun, bireysel emeklilikte bir ilk olmaktadır. Bunda, Türk vatandaşı olmak zorunludur. İşçi ile işveren tarafından karşılıklı düzenlenen iş kanunu hükümlerine göre ilgili emeklilik sistemine giriş gerçekleşiyor.

Bu ödeme, prime esas kazancın yüzde 3 ü şeklinde olacak. Maaş ödemesi olduğu anda hesaba bu kesintide yatmak zorunda olacak. Bakanlar kurulu %3 lük oranı, %1 e kadar düşürülebilir. Ayrıca 2 katına kadar da çıkarabilir.

Bu sisteme göre çalışan bir defaya mahsus olmak üzere sistemden yararlanmayı kabul ederse, devlet 1.000,00 TL ödeme yapacak. Bu miktar bakanlar kurulu tarafında arttırılıp, eksiltilebilir. Bu ise, yarısı kadar yapılabilir. Bu miktar 10 yıl sonunda şayet çekilmek istenirse, gelir sigortası kapsamı ile %5 i kadar da çalışana devlet katkıda bulunacak.

Bu sisteme girdikten sonra cayma fırsatı da bulunmaktadır. Bu süre ise 2 aydır. Bu durumda yani vaz geçilirse, hesabına 10 gün içinde yatırılır. Bu gibi durumda, kesintinin fon değerinin işveren tarafından korunması gereklidir. Aksi ise, sorumlu işverendir.

İlgili sistem içinde kalınabileceği gibi ara da verilebilir. Bu ara verme, çalıştığı iş yerinin kapanması, devrolunması gibi durumda meydana gelebilir. Bu durumda ise sonraki iş yerinde, kesinti yapılarak, tekrar yeni sözleşme kapsamında kaldığı yerden ödenmeye devam edilebilir.

Bu düzenleme 2017 yılının başında geçerli olacaktır. Ayrıca ilgili şirket fon işletim gideri dışında kesinti yapamaz. Bu durum karşısında kesinti olursa Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığın’ a ceza öder. Bu ceza 100 TL dir.

Sonuç olarak, bireysel emeklilikte ki gelişmeler 2017 başı ile devam edecek gibi görünüyor. Böylelikle çalışanın, çalışma koşulları bir miktar daha iyileşmiş olacak.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri