Banka Kredisi Çekme Yaş Sınırı

Günümüzde bankalardan kredi talebinde bulunmak için belirli kriterler de bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi olan kredi alma yaş sınırıdır ve bu yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Bu durum 18 yaşını dolduran her kişinin kredi alma şansının olduğunu da göstermemektedir. Bazı bankalar uyguladıkları politikalar gereği askerliğini yapmamış kişilere dahi kredi vermemektedir. Bunun yanında SSK’sı olmayan kişilere de kredi verilmez.

Alt sınır kredi talep etme yaşı 18 iken, üst sınır da 65-80 yaş aralığı olarak belirlenmiştir. Bazı bankalarda bu durum değişkenlik gösterirken PTT Aktifbank ortaklığında yapılan kredi sisteminde 80 yaşına kadar kredi kullanabilme imkânı da bulunmaktadır.

Bankalar işleyişi gereği bazı kurallar koymak zorundadır. Herhangi bir güvencesi olmayan kişilerin kredi talepleri karşılanmaz. Ayrıca bankalardan kredi talebinde bulunmak için maaş bordronuzun da olması gerekmektedir. Çalıştığınız iş yerinin adresi, ikametgâh belgesi ve kimlik gibi birçok belgeyi de bankanıza ileterek kredi talebinde bulunmanız mümkündür. Bu yüzden bankalardan kredi almak için önce bir takım araştırmaları yaparak ve faiz oranlarını inceleyerek başvurmanız daha sağlıklı olacaktır. Bankaların uyguladığı puanlama sisteminde kredi notunuzun ayrıca 1000 ve üzeri olması gerekmektedir. Bu puanlama sınırının altında kalan kişiler bankalarca risk olarak görüldüğünden kredi taleplerine olumlu yanıt verilmez. Kredi almak istediğiniz bankanın müşteri hizmetlerinden ya da şubeye gidip birer bir görüşmeler sağlayarak detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri