Banka Kara Listeleri

Bankalardan çeşitli nedenlerden dolayı kredi ya da kredi kartı kullanmak suretiyle başvurabilir ve daha sonra yapacağınız düzensiz kullanım ve geri ödemede yaşayacağınız zorluklar yüzünden banka tarafından kara listeye alınırsınız. Bu durumda bankanın birçok avantajından da yararlanamazsınız. Kara listeye alınmanız talebi Merkez Bankasına iletilir ve gelecek onay dahilinde işlemler sağlanır.

Borcun ödenmesinden sonra yaklaşık olarak 5 yıl Merkez Bankasının kayıtlarında kara liste de kalırsınız. Yani bir anlamda kötü bir sicile sahip olmuş olacaksınız. Kara listede var olan insanların çokluğundan dolayı merak edilen bir diğer soru ise banka kara listesinde bulunan insanların kredi alıp alamayacağıdır.

Kredi veren bankanın yanında, kötü bir sicile sahip olan insanların bu durumu nasıl ortadan kaldırması gerektiğinin düşünülmesidir. Bu sayede kara listede olup borcunu 1-3 yıl arasında bir zaman diliminde ödeyip, çalıştığı banka üzerinden vadeli hesaplar açmak, otomatik ödeme talimatları ve para transfer işlemlerinin düzenli bir şekilde yapmak şartıyla banka ile aranızı düzeltmiş olabilirsiniz. İpotek karşılığında kredi veren bankalarda mevcuttur. Tapu ya da aracınıza karşılık bankalardan kredi alabilir ve kullanabilirsiniz.

Bu konuda bankalar oldukça hassastır. Sistem sizleri risk olarak görecek ve işlemlerinizin gerçekleşmemesini sağlayabilecektir. Bu yüzden bankalar genel olarak ipotek yöntemiyle işlem yaparak ve müşterilerine yardımcı olmaya çalışır. 5 yıl sonda Merkez Bankası tarafından kara listeden çıkabilirsiniz.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri