Banka İpotekli Ev Satma Yolları

Bankalar, kredi çekerek konut sahibi olmak isteyen müşterilerinin başvurularına pozitif baktıktan sonra krediyi kullanıma açtığı esnada eve aynı zamanda ipotek koydurmaktadır. Krediyi çeken müşteri borcunu ödeyip bitirene kadar banka kendisini sağlama almak amacı ile eve ipotek koydurmaktadır. Kredi borcunun tamamı ödendikten sonra bankaya müracaat ederek evdeki ipotek kaldırılabilir. İpotek kalktıktan sonra ise ev istenildiği zaman satılabilir.

Borcunu ödeyemeyip evin üzerindeki ipoteği kaldıramayanların ise evi satmaktan başka çareleri kalmaz. Böyle çaresiz kalanlar banka ipotekli olan evini satma yolları aramaya başlar. Çoğu insan banka ipotekli evlerin satılamayacağını sanır. Oysa banka ipotekli evler de satışa sunulabilir. Evinde hala ipotek bulunan ve borcunu ödeyemeyen insanlar genelde dünyanın bin bir türlü hallerinden dolayı evin kredi taksitlerini ödeyemeyerek borca girmişlerdir. Böyle olunca da borçlardan kurtulmanın yolu evi satmak olur. Üzerinde ipotek bulunan evi satmanın diğer evlerden çokta bir farkı yoktur. İlk yapılması gereken alacaklı bir kişi ile anlaşma yapmaktır. Eğer evi alacak kişinin nakit parası mevcut ise bankanın eve koyduğu ipoteği kaldırarak evi kendi üzerine alabilir. Ancak alacak kişinin nakit parası yok ise ve bir de evi kredi yoluyla almak istiyorsa, bu durumda bankanın da onayı alınarak evin kredi borçları evin yeni sahibine devredilebilmektedir. Tapu Müdürlüğü tarafından ipoteğin kabul edilmesi şarttır.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri