Banka İpotekli Araçların Satılması

Son zamanlarda araç alım ve satım işlemlerinde ipotekli araçlar sıkça karşımıza çıkmaktadır. Çok sayıda insanın kredi çekerek araç almalarından sonra bu gibi durumlarla karşılaşmak artık doğal hale gelmiştir. Hem ipotekli aracı almaya çalışan kişiler hem de ilgili araçların sahipleri, üzerinde ipotek bulunan aracı nasıl satın alabilecekleri konusunda merak içerisindedir. Bilinmesi gereken bir durum var; Banka ipotekli araçların satışı mümkündür ve ilgili aracın satılması için izlenebilecek birkaç yöntem bulunmaktadır.  Ayrıca bu yöntemlerle yasal olarak banka ipotekli aracın satışı da gerçekleştirilebilir.

1.Yöntem olarak aracın satışı ile elde edilecek olan gelirin bir kısmı borcun ödenmesinde harcanmalıdır. Bu yöntemle alıcı da kendisini güvence altına alır ve noter huzurunda işlemler yapılır. Karşılıklı sözleşmeler imzalandıktan sonra işlem yasal olarak gerçekleşir.

2.Yöntem ise yapılacak bu satışın banka tarafından bilinmemesidir. Banka bu durumdan haberdar olduğunda yeni bir sözleşme imzalatacak ve kalan borç aracın yeni sahibine devredilecektir.

3.Yöntem biraz riskli ve güven ortamının oluşmasından sonra yapılabilir. İpotekli aracın borcunun tamamı alacaklı tarafından ödenir ve ipotek tamamen kaldırılır. Alıcının satıcıya tamamen güvenmesi gerekmektedir. Eğer herhangi bir güven ortamı yaratılmıyorsa bu yöntem asla tercih edilmemelidir.

Banka ipotekli araçların satılması hakkında yukarıdaki bilgileri tekrar gözden geçirmeniz ve uygulamanız yeterli olacaktır. Bu anlamda ipotekli araçlar yasal yollarla satılabilir ve alınabilir.

Yazar hakkında

Ekonomist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dualaroku - İbadet - Dualar - Alsanahaber - Dualar

Copyright © 2015. Tüm hakları saklıdır. Ekonomi Forex ve Bankacılık Hizmetleri